Zamieszki na tle rasowym w Londynie i Paryżu. Doszło do starć z policją

W sobotę w Londynie miały odbyć się protesty przeciwko rasizmowi w ramach ruchu Black Lives Matter. Zamiast tego doszło do starć z policją. Zamieszki na tle rasowym miały miejsce również w Paryżu.

Zamieszki na tle rasowym w Londynie i Paryżu. Doszło do starć z policją
Źródło zdjęć: © PAP

Francja: Manifestacje przeciw rasizmowi

W sobotę w Paryżu, a także innych francuskich miastach, odbyły się protesty przeciwko rasizmowi. W stolicy na Placu Republiki manifestujący starli się z policją. Rzucali butelkami i kamieniami w funkcjonariuszy, którzy odpowiedzieli im użyciem gazu łzawiącego. Uczestnicy protestu zaczęli klękać z zaciśniętymi pięściami, wyrażając tym samym poparcie dla ruchu Black Lives Matter. Rzucali wyzwiska pod adresem funkcjonariuszy, zarzucając im poglądy rasistowskie. Niektórzy odpalali w stronę policjantów sztuczne ognie. Co najmniej czterech policjantów zostało rannych.

W tym samym czasie działacze francuskich ugrupowań prawicowych wywiesili na dachu jednej z kamienic transparent z napisem: "Żądamy sprawiedliwości dla ofiar rasizmu skierowanego przeciwko białym!". Według paryskiej policji na miejscu protestowało blisko 15 tys. osób. Z kolei organizator demonstracji, komitet zmarłego Adama Traore, francuskiego czarnoskórego mężczyzny, który zmarł w areszcie policyjnym w 2016 r., mówił o 150 tys. manifestujących.

Londyn. Przedstawiciele prawicowych ugrupowań starli się z policją

Podobna sytuacja miała miejsce w Londynie. Manifestujący zebrali się w pobliżu pomnika Winstona Churchilla oraz przy grobie nieznanego żołnierza przy Whitehall. Niektórzy z demonstrantów rzucali butelkami w funkcjonariuszy. Inni za wszelką cenę starali się przedrzeć przez bariery policyjne. Przypomnijmy, że w piątek w centrum stolicy zasłonięto deskami dwa pomniki: Winstona Churchilla oraz Cenotaph, ponieważ władze obawiały się ich zniszczeń. Przedstawiciele ruchu Black Lives Matter odwołali zaplanowaną na sobotę demonstrację, twierdząc, że obecność przedstawicieli prawicowych ugrupowań może zagrażać ich bezpieczeństwu.

Śmierć Afroamerykanina George'a Floyda podczas zatrzymania go przez policję w Minneapolis wywołała poruszenie wśród ludzi na całym świecie. Mimo że większość protestów przeciwko rasizmowi ma charakter pokojowy, w niektórych miastach dochodzi do niepokojących incydentów.

Zobacz także: Włodzimierz Czarzasty odpowiada Leszkowi Millerowi. "Takiej starości się boję"

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (802)