Zamieszanie wokół Komisji Weneckiej. Pawłowicz trafia rykoszetem w PiS, Budkę i Tarczyńskiego posadzono obok siebie
"A w ogóle, to kto ich tu zaprosił? Bo Polacy przecież nie..." - zirytowała się na dwudniową wizytę Komisji Weneckiej w Polsce, która rozpoczęła się w środę, Krystyna Pawłowicz. I chociaż internauci wytknęli posłance, że po raz pierwszy takie zaproszenie wystosował Witold Waszczykowski, polityk znalazła stosowne wytłumaczenie. Jest nim "naiwność" ministra. Na samym spotkaniu również nie zabrakło niezręczności.
25.10.2017 | aktual.: 30.03.2022 10:22
"Nie witamy tych osób serdecznie i czekamy, by jak najszybciej ci nadużywający polskiej gościnności ludzie sobie stąd wyjechali. A rozpytywani przez tych gości Polacy niech im nie udzielają żadnych informacji, bo to byłaby forma donosu na Polskę" - przestrzegła na Facebooku Krystyna Pawłowicz.
Posłanka PiS-u uznała, że w dwudniowej wizycie Komisji Weneckiej w Polsce chodzi o to, by "węszyć i zbierać amunicję dla kolejnych ataków Unii Europejskiej i podobnych dziwolągów na nasze władze i demokratycznie stanowione prawo realizujące społeczne oczekiwania".
Internauci wytknęli jednak posłance, że pierwsze zaproszenie skierowane do Komisji Weneckiej - w 2015 r. - wystosował minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, tak by ta mogła wydać opinię ws. nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. "yy..no zaprosił ich chyba nasz super mistrz dyplomacji Witold W...." - napisał jeden z użytkowników portalu społecznościowego.
Ale Krystyna Pawłowicz znalazła usprawiedliwienie dla tej decyzji. "Totalni ich tu wzywają. Min. Waszczykowski poprosił ich naiwnie, wierząc w ich bezstronność dwa lata temu, tylko raz. Od tamtej pory wzywają ich przeciwko Polsce tylko totalni w ramach programu 'ulicą i zagranicą'" - odpowiedziała.
Nieprzypadkowe kadry zdjęć polityków
Niecodziennych sytuacji związanych z wizytą komisji w Polsce jest więcej. Podczas spotkania organu ws. prawa o prokuraturze miejsca obok siebie musieli zająć polityczni przeciwnicy - Borys Budka i Dominik Tarczyński. Obydwaj postanowili poinformować o obecności zarówno swojej, jak i adwersarza, na Twitterze.
W czwartek, według informacji przekazanych przez MSZ, w godzinach przedpołudniowych delegacja KW porozmawia z przedstawicielami stowarzyszenia prokuratorów "Lex Super Omnia", Kancelarii Prezydenta oraz Prokuratury Krajowej. Opinie na temat ustawy o prokuraturze i reformie sądownictwa zostaną przyjęte na sesji plenarnej Komisji Weneckiej w dniach 8-9 grudnia.