Zamęt wokół urny
Czy Warszawę czekają wybory prezydenta miasta, jeśli Lech Kaczyński wygra w niedzielę? A może stolicą będzie rzadzić komisarz? Zdania są podzielone. Według Państwowej Komisji Wyborczej, jeśli Kaczyński zostanie prezydentem kraju, nie ma innej możliwości niż rozpisanie wyborów na prezydenta Warszawy.
– Po wygaśnięciu mandatu prezydenta stolicy w ciągu dwóch miesięcy muszą być rozpisane wybory – wyjaśnia Bohdan Szcześniak z PKW. – Kaczyński może najwcześniej złożyć ślubowanie po 23 grudnia, po zakończeniu kadencji Aleksandra Kwaśniewskiego. Mówi o tym wyraźnie ordynacja wyborcza - dodaje. Jego zdaniem wybory czekają nas pod koniec lutego.
Kolejny wyborczy maraton
Wyborów można nie rozpisywać, jeśli przypadałyby 6 miesięcy przed zakończeniem obecnej kadencji prezydenta miasta, ale ta kończy się pod koniec października 2006 r. Zatem w ciągu roku dwukrotnie wybieralibyśmy prezydenta miasta: raz w lutym i drugi raz po zakończeniu kadencji, pod koniec października.
Alternatywa: komisarz
Zdaniem Karola Karskiego z PiS, byłego przewodniczącego Rady Warszawy, jest inne rozwiązanie. Premier może zrezygnować z wcześniejszych wyborów, skoro kadencja kończy się już w październiku 2006 r. – Zamiast tego może wyznaczyć osobę, która będzie pełniła obowiązki prezydenta Warszawy, czyli komisarza - uważa.
Kto może zostać komisarycznym zarządcą Warszawy? – Wszystko wskazuje na to, że będzie to któryś z obecnych wiceprezydentów, a nie nowa osoba. Chodzi przecież o to, by sprawnie doprowadzić stolicę do końca kadencji, a nie o to, żeby jakaś nowa osoba uczyła się, jak kierować miastem – mówi Karol Karski, były przewodniczący Rady Warszawy. Nieoficjalnie mówi się, że faworytami są Andrzej Urbański i Robert Draba.
Przecież obiecywał
Tymczasem zdaniem Jacka Pużyka, przewodniczącego Rady Mazowieckiej SLD w Warszawie, nie ma podstaw do wprowadzenia zarządu komisarycznego. – Komisarza wyznacza się tylko wtedy, gdy organy miasta nie radzą sobie z zarządzaniem, np. z realizacją budżetu. Nie widzę więc takiej możliwości prawnej, żeby tych wyborów nie przeprowadzić. Chyba że PiS będzie dostosowywał prawo do siebie i zmieniał ustawy – twierdzi Jacek Pużyk. – Dla mnie nieracjonalne jest to, że Lech Kaczyński po wyborze na prezydenta Warszawy obiecał, że nie dopuści do sytuacji, by zostawiać stolicę w trakcie kadencji i że nie będzie startował w wyborach na prezydenta kraju – dodaje.
Pozytywne zjawisko
– Takich obietnic nie było. Startując w wyborach na prezydenta Warszawy, Lech Kaczyński nie był jeszcze zdecydowany, czy będzie startował w wyborach na prezydenta kraju. Tę decyzję podjął dopiero w marcu tego roku. Nie ma tu oszukiwania wyborców. To jest raczej pozytywne zjawisko, że prezydent miasta startuje w wyborach na prezydenta kraju – uważa Konrad Ciesiołkiewicz z biura prasowego PiS. Zdaniem Jacka Pużyka, SLD wystawi własnego kandydata, jeśli będą wybory prezydenckie w Warszawie. – Jest katalog nazwisk. Na pewno należy brać pod uwagę aktualnych posłów, może będziemy szukać gdzieś dalej, ale na razie nie mogę podać konkretnych nazwisk – mówi Pużyk.
Mandat wygasł
Zamieszanie próbuje wyjaśnić była radna Warszawy, obecna posłanka Platformy Obywatelskiej Julia Pitera. – W świetle prawa Karol Karski nie jest już przewodniczącym Rady Warszawy, bo jego mandat wygasł w momencie ogłoszenia wyników wyborów parlamentarnych, kiedy okazało się, że został posłem. Jeszcze będąc radnym, przekazał pełnomocnictwa do zwoływania Rady Warszawy wiceprzewodniczącemu, ale w tej sytuacji pełnomocnictwa są już nieważne. Nie ma więc możliwości, by zwołać posiedzenia rady miasta – twierdzi Julia Pitera. Jej zdaniem jest to podstawa do wprowadzenia przez premiera zarządu komisarycznego w Warszawie.
Zatem komisarz
Wygląda więc na to, że w razie wygranej Lecha Kaczyńskiego nie będzie wyborów prezydenckich w Warszawie przed upływem kadencji w październiku przyszłego roku. Stolicę może za to czekać zarząd komisaryczny wybrany przez nowego premiera.
Joanna Piszcz