Trwa ładowanie...
d1knisr
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zamachy w Paryżu: policja w Turcji zatrzymała podejrzanego o pomoc sprawcom

Turecka policja zatrzymała Belga pochodzenia marokańskiego pod zarzutem pomocy zamachowcom w atakach terrorystycznych w Paryżu 13 listopada, w których zginęło 130 osób - poinformowała w sobotę agencja Dogan. Doniesienia potwierdził przedstawiciel władz Turcji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ratownicy udzielają pomocy rannemu w zamachu w Paryżu w listopadzie 2015 r.
Ratownicy udzielają pomocy rannemu w zamachu w Paryżu w listopadzie 2015 r. (AFP, Fot: Miguel Medina)
d1knisr

26-letni Ahmet Dahmani został zatrzymany w luksusowym hotelu w kurorcie Antalya.

Przedstawiciel tureckich władz powiedział, że 14 listopada mężczyzna ten przyleciał do Turcji z Amsterdamu. Zatrzymano też dwóch jego współpracowników.

Według agencji Dogan Dahmani miał w Paryżu robić dla Państwa Islamskiego (IS) rozpoznanie miejsc, w których ostatecznie doszło do zamachów. Dwaj pozostali mężczyźni, zatrzymani na autostradzie w pobliżu Antalyi, mieli być wysłani przez IS w celu zapewnienia bezpiecznego przedostania się Dahmaniego przez granicę. Są to obywatele Syrii.

d1knisr

- Uważamy, że Dahmani był w kontakcie z terrorystami, którzy dokonali ataków w Paryżu. Śledztwo trwa - powiedział przedstawiciel rządu.

Jak dodał, siły bezpieczeństwa zatrzymały 26-latka, gdyż były przekonane, że chodzi o bojownika IS, który przygotowuje się do nielegalnego przekroczenia turecko-syryjskiej granicy.

Władze Belgii nie ostrzegły Turcji o Dahmanim i dlatego jego nazwisko nie figurowało na liście 26 tys. nazwisk ludzi, którzy mają zakaz wjazdu do Turcji. Taką listę przygotowały władze Turcji, bazując przede wszystkim na zagranicznych danych wywiadowczych.

- Jeśli belgijskie władze ostrzegłyby nas na czas, Dahmani zostałby zatrzymany na lotnisku - powiedział przedstawiciel rządu.

d1knisr

Turcy w Państwie Islamskim

Władze Turcji szacują, że ok. 1,3 tys. obywateli kraju walczy w szeregach dżihadystów w Syrii. Niektórzy dyplomaci są zdania, że dane te są zaniżone.

Państwo Islamskie wciąż usiłuje przyciągnąć kolejnych zwolenników. W tureckojęzycznym nagraniu, które zostało rozpowszechnione w sobotę, dżihadyści wezwali tureckich muzułmanów do tego, by przeprowadzili się na tereny, które są pod kontrolą IS. Zapewnili, że jest tam bezpiecznie, że żyje się tam normalnie i dostatnio.

Agencja Dogan poinformowała też, że Turcja deportowała grupę Marokańczyków zatrzymanych na lotnisku w Stambule, podejrzewanych o związki z IS. Cała ósemka, która przybyła we wtorek w nocy z Casablanki, została zatrzymana przez straż graniczną i przesłuchana przez ekspertów od terroryzmu, a następnie wydalona.

d1knisr

Podziel się opinią

Share

d1knisr

d1knisr
Więcej tematów