Trwa ładowanie...
d2u1byq

Zamachowiec usłyszał zarzuty. Nowe informacje z Nowej Zelandii

Zamachowiec, który wziął na siebie odpowiedzialność za ataki na dwa meczety w Christchurch w Nowej Zelandii, stanął przed sądem. Usłyszał zarzut morderstwa. Wiadomo, że chciał kontynuować zabijanie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
28-letni Australijczyk Brendon Harrison Tarrant
28-letni Australijczyk Brendon Harrison Tarrant (East News)
d2u1byq

Mężczyzna odpowiedzialny za ataki to 28-letni Australijczyk Brendon Harrison Tarrant. Został aresztowany i stanął przed sądem. Postawiono mu zarzut morderstwa. Nie wykluczone są także inne zarzuty.

Kolejna rozprawa zaplanowana jest na 5 kwietnia - informuje ABC News.

Tarrant nie złożył też wniosku o zwolnienie za kaucją. Media informują, że to były instruktor fitness i działacz prawicowy.

Źródło: East News

Mężczyzna wcześniej sporo podróżował, głównie w miejsca związane z walkami między chrześcijanami i muzułmanami. Tarrant w listopadzie ubiegłego roku był w Bułgarii, potem polechaił do Rumunii i na Węgry, a w grudniu odwiedził Serbię. Pojechał na Węgry, a na Bałkanach podróżował także do Bośni i Hercegowiny, Chorwacji i Czarnogóry.

d2u1byq

Miał licencję na broń

Wcześniej premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern mówiła, że napastnik miał australijski paszport, sporadycznie przylatywał do Nowej Zelandii. - Nie określiłabym go jako rezydenta długoterminowego - mówiła polityk. Miał licencję na broń, którą nabył w listopadzie 2017 r. Arden zapewniła także, że dostęp do broni zostanie ograniczony. - Mogę zagwarantować, że nasze przepisy dotyczące broni zmienią się - podkreśliła.

W związku z atakiem w Nowej Zelandii aresztowano jeszcze dwie inne osoby. Przebywają także w areszcie i badany jest ich udział w ataku.

Atak w Chistchurch

Podczas piątkowych ataków na dwa meczety w Chistchurch zginęło 49 osób. Rannych jest 48 osób. 25 osób leży w ciężkim stanie w szpitalu. Pierwszy atak miał miejsce ok. 14:45 (godz. 2:45 w nocy w Polsce) w meczecie Masdżid Al-Nur, a drugi przed godziną 16 (godz. 4 nad ranem w Polsce) w świątyni Masdżid Linwood.

d2u1byq

Jak podają świadkowie strzelaniny, do meczetu wszedł mężczyzna ubrany "w stylu wojskowym", który miał broń automatyczną. Strzelał do przypadkowych osób. Gdy skończyła mu się amunicja, wyszedł z budynku, wrócił do auta i wymienił broń. Wrócił, by strzelać do wszystkich, którzy "przejawiali znaki życia".

Mężczyzna przed atakiem spisał 37-stronicowy manifest, w którym tłumaczy swoje motywy. Co więcej, transmitował na żywo zamach. - Proszę, nie podawajcie tych filmów dalej - zwróciła się do internautów na konferencji prasowej premier Nowej Zelandii. Jacinda Ardern dodała również, że poziom zagrożenia w Nowej Zelandii został podwyższony.

Piątkowy atak był najkrwawszym w dziejach Nowej Zelandii.

Źródło: PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF

Zobacz aktualne wiadomości na WIADOMOSCI.WP.PL.

d2u1byq

Zobacz także: Burza wokół karty LGBT. Jacek Sasin obruszony

Wiesz coś więcej na temat tego zdarzenia? Prześlij nam informację, zdjęcie lub wideo przez dziejesie.wp.pl

d2u1byq

Podziel się opinią

Share
d2u1byq
d2u1byq
Więcej tematów