Trwa ładowanie...

Zamach na dziennikarkę śledczą. Mocne słowa jej syna

Rząd Malty zwrócił się do funkcjonariuszy amerykańskiego FBI i europejskich ekspertów sądowych o przybycie na wyspę, by pomóc tamtejszej policji w śledztwie. Chodzi o zamach, w którym zginęła maltańska dziennikarka śledcza Daphne Caruana Galizia. Teraz głos zabrał jej syn.

Share
Zamach na dziennikarkę śledczą. Mocne słowa jej synaŹródło: East News
d2b6vwt

53-letnia dziennikarka i blogerka, która pisała o przypadkach korupcji wśród miejscowych polityków, zginęła w poniedziałek na północy Malty, gdy eksplodował samochód, którym jechała.

"Mafijne państwo"

Głos zabrał syn zabitej dziennikarki. Potępił swój kraj i nazwał go "państwem mafijnym". "Moja matka została zamordowana, ponieważ stanęła pomiędzy zasadami prawa a tymi, którzy starali się je naruszać" - napisał Matthew Caruana Galizia.

d2b6vwt

Zamach na dziennikarkę potępił arcybiskup Malty Charles Scicluna, podkreślając, że czyni to "z najwyższą stanowczością". Następnie dostojnik wyraził solidarność ze wszystkimi dziennikarzami i zachęcił, by "bronili prawdy, nie bojąc się nikogo".

Z kolei w Radiu Watykańskim abp Scicluna powiedział: "Śmierć Daphne Caruany Galizii napełnia nas smutkiem, ale także determinacją, by dalej bronić demokracji do samego końca".

- Wolność wypowiedzi i nietykalność dziennikarzy to fundamenty każdej demokracji - zauważył hierarcha z Malty. Zaapelował do swego narodu o jedność, bo - jak zaznaczył - "atak na wolność dotyczy wszystkich".

- Nie możemy tracić nadziei ani dać się zastraszyć przez kogoś, kto chce uciszyć wszystkich po to, by logika przemocy przeważyła. Nigdy na to nie pozwolimy - oświadczył dostojnik Kościoła na Malcie.

d2b6vwt

W imieniu włoskiego rządu bliskość z rodziną zabitej dziennikarki wyraził podsekretarz stanu ds. europejskich Sandro Gozi. Jednocześnie poinformował, że Rada Ministrów zapewniła władze Malty o solidarności i wsparciu.

Źródło: East News

Reakcja Komisji Europejskiej

- Komisja Europejska jest wstrząśnięta poniedziałkowym zabójstwem i domaga się sprawiedliwości - oświadczył rzecznik KE Margaritis Schinas.

- Jesteśmy wstrząśnięci faktem, że znana i szanowana dziennikarka pani Daphne Caruana Galizia straciła wczoraj życie w wyniku czegoś, co najwyraźniej było celowym atakiem - oświadczył Schinas. - To skandaliczny akt. Teraz liczy się to, aby wymierzona została sprawiedliwość - podkreślił.

Caruana Galizia "była pionierką dziennikarstwa śledczego na Malcie" - przypomniał rzecznik. Dodał, że szef KE Jean-Claude Juncker i jego komisarze "potępiają w najostrzejszych słowach ten atak".

- Prawo dziennikarza do prowadzenia śledztw, do zadawania niewygodnych pytań i uświadamiania leży w centrum naszych wartości i musi być zawsze zagwarantowane - ocenił.

d2b6vwt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2b6vwt
Więcej tematów