Trwa ładowanie...
d15nfza

Zamach bombowy IS w stolicy Jemenu

Państwo Islamskie przyznało się do porannego zamachu w Jemenie. W ataku w stolicy tego kraju, Sanie, zginęło co najmniej 28 osób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Flaga Państwa Islamskiego
Flaga Państwa Islamskiego (Wikipedia)
d15nfza

Zamach był wymierzony w dwóch liderów szyickiego ugrupowania Huti. To ruch plemienny, który po latach walk z rządem centralnym przejął Sanę i obalił prezydenta.

Samochód-pułapka eksplodował, gdy zbierali się uczestnicy uroczystości żałobnej w rodzinie braci Faysala i Hamida Jayache. Natychmiast zamknięto okoliczne ulice, do miejsca zdarzenia dopuszczane były tylko karetki, która zabierały poszkodowanych.

Na umieszczonym w internecie oświadczeniu Państwo Islamskie zaznacza, że dokonało ataku w "szyickim gnieździe" w jemeńskiej stolicy. Ta ekstremistyczna organizacja uważa szyitów za heretyków, są oni często celem ataków dżihadystów.

d15nfza

W ostatnim zamachu w piątek na szyicki meczet w Kuwejcie zginęło 26 osób, a 227 zostało rannych.

Od 26 marca Arabia Saudyjska wraz z arabskimi sojusznikami prowadzi lotniczą operację przeciwko ugrupowaniu Huti, walczącemu o obalenie Hadiego. Według ONZ dotychczas w jemeńskim konflikcie zginęło ponad 2 tysiące ludzi, w tym 1400 cywilów; około miliona osób musiało opuścić swe domy.

W Jemenie walka o władzę trwa od kilku miesięcy. Huti są wspierani przez szyicki Iran, a prezydent Hadi przez kraje Zatoki Perskiej, w tym sunnicką Arabię Saudyjską.

Zobacz również: Nagrali ucieczkę zamachowca w Tunezji

d15nfza

Podziel się opinią

Share
d15nfza
d15nfza
Więcej tematów