Żałoba narodowa na Słowacji
Syreny w całym kraju przypomniały, iż na Słowacji obowiązuje 24-godzinna żałoba narodowa, poświęcona 42 ofiarom katastrofy samolotu wojskowego, który rozbił się na Węgrzech.
Oficjalna państwowa ceremonia pożegnania zmarłych żołnierzy odbędzie się w Preszowie, na wschodzie Słowacji, skąd pochodzi większość ofiar katastrofy.
Po południu w bratysławskiej katedrze św. Marcina odprawiono mszę świętą w intencji zmarłych. Udział wzięli najwyżsi przedstawiciele państwa: prezydent Ivan Gaszparovicz, szef parlamentu Pavol Hruszovsky oraz premier Mikulasz Dzurinda. List z kondolencjami od Benedykta XVI odczytał nuncjusz apostolski na Słowacji abp Henryk Józef Nowacki.
Stacje telewizyjne i radiowe w południe przerwały nadawanie programu, aby nadać hymn narodowy; przed urzędami opuszczono flagi państwowe do połowy masztu. Zmieniono programy telewizji i radia, ograniczono nadawanie reklam, odwołano przedstawienia i imprezy sportowe, zamknięto kolektury.
W poniedziałek zdecydowanie poprawie uległ stan zdrowia porucznika Martina Farkasza, który jako jedyny przeżył upadek samolotu. Rano wstał z łóżka i sam się odżywiał; lekarze spodziewają się, że szpital opuści w ciągu 10 dni.
Samolot An-24, który leciał z Prisztiny do Koszyc, rozbił się w czwartek około godz. 19.30 w pobliżu węgierskiej miejscowości Telkibanya, pięć kilometrów od granicy słowackiej, 20 km od docelowego lotniska. Katastrofa nastąpiła w gęsto zalesionym górzystym terenie, co poważnie utrudniło akcję ratunkową. Zginęły 42 osoby: 27 żołnierzy, powracających z 6-miesięcznej misji KFOR w Bośni, ośmiu członków załogi i siedem osób zespołu pomocy logistycznej. Wśród ofiar są trzy kobiety. Zginął także kapelan armii słowackiej ppłk Michal Sztank. Była to największa katastrofa lotnicza od powstania w 1993 roku Słowacji.
Dariusz Wieczorek