"Zależność Europy od zewnętrznych źródeł energii będzie rosnąć"
Komisja Europejska ma ujawnić strategię energetyczną wspólnoty do 2020 roku. Jak mówił w "Sygnałach Dnia" ekspert, Jarosław Górski z Instytutu Sobieskiego w strategii postawiono na bezpieczeństwo energetyczne, rozumiane jako dywersyfikcja dostawców nośników energii. Sporo miejsca poświęcono bardziej ekologicznym metodom produkcji energii oraz źródłom odnawialnym. Jarosław Górski podkreśla, że zależność Europy od zewnętrznych źródeł energii będzie rosnąć.
W 2020 roku 20% energii ma pochodzić właśnie ze źródeł odnawialnych. Górski wskazuje też, na plany budowy 12 siłowni, opartych na nowych przyjaznych środowisku metodom spalania węgla. Według niego, wiele wskazuje na to, że przynajmniej część z nich może powstać w Polsce ze względu na istniejące złoża surowca.
W ocenie Górskiego nieco mniej poważnie potraktowano natomiast kwestię europejskiej solidarności w razie kłopotów energetycznych.
Jarosław Górski podkreślał w "Sygnałach" Dnia Programu Pierwszego Polskiego Radia, że w strategii pojawiają się jednak pewne rozwiązania solidarnościowe, jak choćby powołanie we wszystkich krajach członkowskich Unii specjalnych koresponetów energetycznych, czyli urzedników kontaktujących się w razie kryzysu u któregoś z członków. Ekspert podkreśla, że zrezygnowano na razie z powołania specjalnej Agencji do spraw Energii.
Jarosław Górski podkreśla, że zależność Europy od zewnętrznych źródeł energii będzie rosnąć, według niego w 2030 roku Unia będzie musiała sprowadzać 92% potrzebnej jej ropy naftowej i 80% gazu.
Jak podkreśla ekspert, wszystko wskazuje na to, że rosnąć będzie też zależność od Rosji, z kolei Rosja - jego zdaniem - specjalnie nie musi sie przejmować ewentualną stratą europejskich odbiorców. Jarosław Górski przypomina, że Rosjanie budują w tej chwili naftowy terminal na Dalekim Wschodzie, który umożliwi eksport ropy na wielki rynek chiński i dalej przez Ocean Spokojny.