Zalety i wady programu Kołodki według RPP
Wiele pozytywnych elementów, jak dążenie do uelastycznienia wydatków publicznych, ale też wiele braków ma, w ocenie Rady Polityki Pieniężnej, program naprawy finansów publicznych ministra Kołodki - powiedziała profesor Wiesława Ziółkowska, członek Rady.
10.04.2003 | aktual.: 10.04.2003 12:12
Zdaniem profesor Ziółkowskiej, w oczach Rady pozytywnymi elementami programu są: dążenie do konsolidacji finansów publicznych poprzez likwidację funduszy i agencji, zamiar przekazywania większych dochodów samorządom, dążenie do likwidacji ulg i zwolnień podatkowych, a także próba likwidacji mechanizmów indeksacji i waloryzacji świadczeń.
"Jednak w programie ministra finansów Rada Polityki Pieniężnej dostrzegła także wiele ułomności" - powiedziała profesor Ziółkowska. Zdaniem Rady, program nie zawiera zasadniczych zmian w zarządzaniu finansami publicznymi, a skupia się na sprawach budżetu państwa. Niewiele się także mówi w programie ministra Kołodki o zmianach strukturalnych w gospodarce, czyli o potrzebnych reformach sektorów wymagających restrukturyzacji.
Profesor Ziółkowska powiedziała, że Rada dostrzegła brak w programie odniesienia do strategii prywatyzacji oraz brak propozycji zwiększających konkurencyjność gospodarki. "W ocenie Rady, w programie zabrakło także pomysłów na odbiurokratyzowanie polskiej gospodarki oraz elementów uszczelniających system emerytalny i rentowy" - dodała profesor Ziółkowska.
Profesor Ziółkowska podkreśliła, że Rada Polityki Pieniężnej oczekuje teraz dopracowania programu naprawy finansów publicznych. Chodzi o to by był on spójny, kompleksowy i aby go w całości, włącznie z trudnymi decyzjami, przyjął w całości parlament - podkreśliła profesor Ziółkowska.(ck)