Załamała się platforma lodowa w rejonie arktycznym
Najważniejsza platforma lodowa w rejonie arktycznym, licząca sobie ponad 3 tys. lat, załamała się - ogłosili naukowcy z USA i Kanady - a jest to - ich zdaniem - wynikiem ocieplenia klimatu, które w rejonie bieguna północnego zaczęło się ponad sto lat temu.
23.09.2003 | aktual.: 23.09.2003 08:53
W artykule opublikowanym w październikowym numerze pisma "Geophysical Reaserch Letters" naukowcy wyjaśniają, że osłabienie tej bariery lodowej doprowadziło do jej załamania się w latach 2000-2002. Platforma podzieliła się na dwie części i popękała w wielu miejscach.
Pęknięcie platformy doprowadziło do powstania wysp lodowych, "a niektóre z nich są dostatecznie duże, by stworzyć zagrożenie dla statków i platform wiertniczych na Morzu Beauforta" - napisali Warwick Vincent i Derek Mueller z Uniwersytetu Laval w kanadyjskim Quebecu oraz Martin Jeffries z uniwersytetu stanowego Alaski w Fairbanks.
Platforma Ward Hunt znajdowała się u północnego wybrzeża wyspy Ellesmere, wchodzącej w skład kanadyjskiego terytorium Nonavut, i była częścią wysuniętego najbardziej na północ parku narodowego.
Ta gruba, pływająca po morzu formacja lodowa zaczęła tworzyć się około 4,5 tysiąca lat temu i w dotychczasowym miejscu znajdowała się od co najmniej trzech tysięcy lat.
Bezpośrednim skutkiem załamania się była utrata słodkiej wody przez jezioro, które utworzyło się za tą barierą lodową, co dotknęło bardzo wiele gatunków planktonu i innych organizmów występujących tylko w tym regionie.
Załamanie było wynikiem średniego wzrostu temperatury o pół stopnia Celsjusza na dziesięciolecie od sześćdziesięciu lat oraz "skumulowanego efektu długofalowego ocieplenia trwającego od XIX wieku" - piszą naukowcy, którzy od wielu lat badali platformę.