Trwa ładowanie...

Zakończyło się spotkanie EPL przed szczytem UE; Tusk milczy

Zakończyło się spotkanie liderów Europejskiej Partii Ludowej, na którym uzgodniono poparcie dla Donalda Tuska na stanowisko szefa Rady Europejskiej. Wychodzącego ze spotkania premiera Polski zagadywali dziennikarze, ale Tusk tylko uśmiechnął się tajemniczo. - Najlepsze jest milczenie - powiedział.
Share
Donald Tusk
Donald TuskŹródło: PAP/EPA, Fot: Stephanie Lecocq
d9agmq6

Szef polskiego rządu jest jednym z faworytów do objęcia funkcji przewodniczącego RE, o jego kandydaturze mówiło się od dawna. Spotkanie liderów EPL było więc tylko formalnością.

Z dziennikarzami nie chciała rozmawiać także kanclerz Niemiec Angela Merkel, której partia należy do tej samej frakcji EPL.

Premier Finlandii Alexander Stubb stwierdził z kolei, że "wszystkie 12 gwiazdek z flagi europejskiej nadal sprzyja premierowi Tuskowi". Oczywiście rozmowy i negocjacje trwają do ostatniej chwili i nie stawiałbym jeszcze pieniędzy na duet Tusk i Mogherini - dodał Stubb. Włoska minister spraw zagranicznych Federica Mogherini jest główną kandydatką na szefową unijnej dyplomacji.

Wśród kandydatów na szefa RE wymieniana była także premier Danii Helle Thorning-Schmidt, która powiedziała jednak, że nie ubiega się o to stanowisko.

d9agmq6

Podziel się opinią

Share
d9agmq6
d9agmq6
Więcej tematów