Zakończyła się Rada Gabinetowa
W czwartek po południu zakończyło się posiedzenie Rady Gabinetowej. Prezydent i ministrowie omawiali wspólnie politykę gospodarczą rządu, strategię negocjacyjną z Unią Europejską i przygotowania do referendum unijnego w Polsce. Były też omawiane kwestie polityki wschodniej w kontekście ostatniej wizyty prezydenta Rosji w Polsce.
21.02.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Po spotkaniu prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział dziennikarzom, że bardzo dobrze współpracuje mu się z tym rządem i Rada Gabinetowa jest tego dowodem. Dodał, że według niego program gospodarczy rządu to krok we właściwym kierunku.
Prezydent powiedział, że jednym z głównych tematów posiedzenia były negocjacje Polski z Unią Europejską. Kwaśniewski zapewnił, że zarówno on, jak i rząd, chcą zakończyć negocjacje do 2002 tak, aby Polska znalazła się w pierwszej grupie państw, które wejdą do Unii w 2004 roku.
Na posiedzeniu omawiana była też polityka wschodnia, kontakty z Rosją, Ukrainą i Białorusią. Prezydent zapewnił o gotowości rządu do współpracy z tymi krajami. Zaznaczył, że wszystko jest na dobrej drodze dzięki ostatniej wizycie prezydenta Rosji Władimira Putina w Warszawie i planowanego na marzec spotkania Leszka Millera z premierem Rosji Michaiłem Kasjanowem.
Premier Leszek Miller powiedział, że na posiedzeniu ministrowie mieli szansę poinformować prezydenta o pracach rządu, które dotyczą programu gospodarczego. Premier zapowiedział, że program zostanie zaprezentowany w trakcie najbliższego posiedzenia Sejmu. Miller wyraził także zadowolenie z ocieplenia stosunków polsko-rosyjskich.
Rada Gabinetowa jest organem konstytucyjnym, w jej skład wchodzą członkowie rządu i - przewodniczący posiedzeniu Rady - prezydent. Rada może być zwoływana przez prezydenta w celu przedyskutowania spraw szczególnie istotnych dla państwa. Rada nie ma uprawnień decyzyjnych i służy jedynie omówieniu aktualnych problemów. (and)