Zakończyła się kolejna tura negocjacji ws.programu atomowego Korei Płn.
W Pekinie zakończyła się kolejna tura rokowań w sprawie programu atomowego Korei Północnej. Uczestnikom rozmów sześciostronnych - obu Koreom, USA, Chinom, Rosji i Japonii - najwyraźniej nie udało się osiągnąć porozumienia - zadeklarowano jedynie gotowość udziału w kolejnym spotkaniu, mającym odbyć się w "niedługim czasie".
Potwierdzono jednak, iż strony nadal dążyć będą do realizacji porozumień, wynegocjowanych w czasie poprzedniej rundy rozmów we wrześniu. Korea Północna zgodziła się wówczas na rezygnację z programu atomowego w zamian za pomoc i gwarancje bezpieczeństwa. Tematem kontrowersji obecnie pozostaje nie treść tego porozumienia lecz przede wszystkim - rozłożenie w czasie terminów jego realizacji.
Stany Zjednoczone uważają, że pierwszym krokiem winna być rezygnacja Phenianu z broni jądrowej i dopiero następnie kraj ten mógłby skorzystać z pomocy energetycznej, żywnościowej itp. Kierujący delegacją amerykańską Christopher Hill powtarzał w Pekinie, iż stanowisko USA jest niezmienne: Korea Północna najpierw winna się rozbroić. Phenian miał żądać "równoległej realizacji zobowiązań", przyjętych na rokowaniach przez strony.
Sześciostronne rokowania trwają od 2003 r. - obecna runda była już piątą.