PolskaZakończył się protest w częstochowskim MPK

Zakończył się protest w częstochowskim MPK

Po całodziennych negocjacjach, przedstawiciele załogi Miejskiego
Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie (MPK) zawarli we wtorek późnym wieczorem porozumienie płacowe z pracodawcą. Zakończyło ono trwający od rana protest.

W mieście przez cały dzień nie kursowały autobusy i tramwaje. W środę częstochowianie nie powinni już mieć problemów z dotarciem do pracy. O zawarciu porozumienia poinformował rzecznik częstochowskiego magistratu Ireneusz Leśnikowski. Rano autobusy i tramwaje wyjadą normalnie na trasy - powiedział Leśnikowski.

Domagający się podwyżek kierowcy i motorniczy MPK wzięli urlopy na żądanie. Zdezorientowani pasażerowie bezskutecznie czekali na przystankach, wiele osób spóźniło się do pracy i szkół. Pasażerowie nie kryli irytacji. Wielu z nich musiało skorzystać z PKS-ów lub zamówić taksówkę. Strajk był zaskoczeniem nie tylko dla nich, ale i dla zarządu MPK - zaznaczył rzecznik przedsiębiorstwa Roman Szymla.

Negocjacje załogi i związkowców z zarządem spółki trwały od rana. Pracownicy MPK domagali się 350 zł podwyżki do podstawy wynagrodzenia od 1 kwietnia. Skarżyli się, że pensje w MPK od kilku lat nie wzrosły, w tym czasie zlikwidowano wiele przywilejów pracowniczych. Ostatecznie strony uzgodniły, że pracownicy otrzymają 214 zł comiesięcznej premii.

Jak zapowiada Andrzej Kimla z "Solidarności", nie kończy to sprawy negocjacji podwyżek. Jeszcze będziemy rozmawiać - zaznaczył.

Po negocjacjach strony wydały oświadczenie, w którym przeprosiły pasażerów za niedogodności związane z protestem. Zarząd i związkowcy obiecali, że dołożą wszelkich starań, by taka sytuacja się nie powtórzyła się w przyszłości.

Częstochowski MPK to jedyny organizator transportu publicznego w mieście. Każdego ranka z zajezdni wyjeżdża w Częstochowie 118 autobusów i 16 tramwajów. Przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 800 osób, blisko połowa a nich to kierowcy i motorniczy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)