PolskaZakończył się Festiwal Kultury Żydowskiej

Zakończył się Festiwal Kultury Żydowskiej

Koncertem finałowym w centrum krakowskiego Kazimierza na ul. Szerokiej zakończył się XII Festiwal Kultury Żydowskiej. Rozgrzana muzyką publiczność bawiła się i tańczyła ponad osiem godzin.

Rozpoczęty w sobotę po południu koncert zakończył się w niedzielę nad ranem. Wzięli w nim udział prawie wszyscy muzycy, uczestniczący w festiwalu. Ostatnim akordem festiwalu będzie niedzielny spacer po żydowskich miejscach pamięci na Kazimierzu i kilka koncertów.

Tegoroczny festiwal poświęcony był kulturze i sztuce Jerozolimy, Nowego Jorku oraz Krakowa . "Jerozolima, Nowy Jork i Kraków to trzy miejsca bardzo ważne w żydowskiej historii i kulturze. Chcemy pokazać pewną spójność tych trzech przestrzeni duchowych, mentalnych i religijnych" - powiedział dyrektor festiwalu Janusz Makuch.

Według Makucha, festiwal przestał być wyłącznie prezentacją kultury żydowskiej, nastawioną na odbiorców, a stał się wielkim spotkaniem, podczas którego dokonuje się, przynajmniej u części ludzi, przemiana mentalna.

Podczas dziewięciu dni w Krakowie odbyło się 15 koncertów, 12 spektakli, kilkanaście wystaw, spotkania, promocje książek oraz warsztaty m.in. języka jidisz, tańca i wycinanki żydowskiej.

Nowością były warsztaty dla dzieci, których mają przybliżyć najmłodszym zwyczaje i święta żydowskie, hebrajskie piosenki oraz tańce.

Po raz pierwszy odbyło się także spotkanie, podczas którego szochet (czyli osoba uprawniona do rytualnego uboju zwierząt) Benzion Miller wyjaśniał, na czym polega rytualny ubój drobiu i jak koszeruje się mięso.

Festiwal zainaugurowali w Synagodze Tempel wybitni kantorzy: Benzion Miller, Yaccov Motzen i Israel Rand z towarzyszeniem Chóru Kantorów Wielkiej Synagogi w Jerozolimie.

Podczas kolejnych dni festiwalu będzie można było usłyszeć m.in. trio Andy Statmana, Free Klezmer Duos, Franka Londona i The Cracow Klezmer Band oraz Leopolda Kozłowskiego.

Gośćmi XII Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie byli m.in.: ambasador Izraela Szewah Weiss oraz ambasador RP w Izraelu Maciej Kozłowski, pisarka Miriam Akavia oraz Konstanty Gebert.

W organizacji festiwalu pomogły finansowo: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kancelaria premiera, gmina Kraków, województwo małopolskie oraz sponsorzy. Budżet festiwalu wynosił ok. 1,1 mln zł. (ej)

festiwalkulturyżydowskiej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)