Trwa ładowanie...
d2bf3b8
01-02-2010 17:30

Zakon krzyżacki powróci na Warmię

Delegacja członków zakonu krzyżackiego, na czele z wielkim mistrzem bp. Bruno Platterem, przyjedzie na początku lipca na Warmię i Mazury. Krzyżacy wezmą udział m.in. w konferencji naukowej i odwiedzą Grunwald, ale nie będą uczestniczyć w obchodach 600-lecia bitwy.

d2bf3b8
d2bf3b8

Krzyżacy przyjadą na Warmię na zaproszenie Urzędu Gminy w Purdzie pod Olsztynem oraz miasta i starostwa Olsztyn. Na terenie gminy Purda, we wsi Bałdy, znajduje się szlak, którym przez setki lat na Warmię wjeżdżali jej biskupi. Od kilku lat z inicjatywy tej gminy każdego z tych biskupów upamiętniono tabliczką, a niektórych także pamiątkowymi głazami.

- Pierwszy biskup Warmii, Anzelm, był krzyżakiem. Udało nam się namówić wielkiego mistrza do ufundowania głazu upamiętniającego tego biskupa i w lipcu ów mistrz odsłoni go - powiedział wójt gminy Purda Jerzy Laskowski.

Biskup Anzelm został biskupem Warmii (z czasem nazywanej Świętą Warmią) w 1250 roku.

Edward Cyfus z Urzędu Gminy w Purdzie powiedział, że wizyta delegacji członków zakonu krzyżackiego ma na celu także przypomnienie roli tego zakonu na terenie dawnych Prus. - Czas przestać postrzegać krzyżaków tylko przez pryzmat powieści Sienkiewicza. Oni w średniowieczu w znaczny sposób rozwinęli te ziemie, wytyczali drogi, budowali świątynie - powiedział Cyfus. Poinformował, że delegacja zakonu weźmie udział m.in. w konferencji naukowej organizowanej przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz odwiedzi kościół w Łukcie koło Morąga, który w 1407 roku został wybudowany dzięki staraniom wielkiego mistrza Ulryka von Jungingena, który trzy lata później zginął pod Grunwaldem.

d2bf3b8

- Oczywiście zawieziemy naszych gości zakonnych także na pola grunwaldzkie, ale w uroczystościach grunwaldzkich nie będą oni brali udziału, bo ich wizyta potrwa zaledwie kilka dni i skończy się tydzień przed tymi obchodami - przyznał Cyfus.

Organizatorzy wizyty krzyżaków w Polsce chcą także, by wielki mistrz odwiedził zamek krzyżacki w Rynie na Mazurach (jest tam teraz luksusowy hotel) i w Ostródzie i popłynął statkiem kanałem ostródzko-elbląskim, na którym znajdują się pochylnie.

- Mamy nadzieję, że wizyta wielkiego mistrza obali stereotypy związane z zakonem i jego działalnością na tych ziemiach - powiedział Laskowski. Zapowiedział, że wszystkie szczegóły związane z wizytą delegacji zakonnej w regionie zostaną w najbliższym czasie przedstawione na konferencji prasowej.

Pełna nazwa zakonu krzyżackiego brzmi: Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Zakon powstał pod koniec XII. Idei jego powołania przyświecała opieka nad Niemcami rannymi podczas wypraw krzyżowych - wcześniej założone zakony joannitów i templariuszy nie zawsze udzielały pomocy Niemcom, faworyzowały swoich rodaków.

Wielki mistrz Bruno Platter stoi na czele zakonu krzyżackiego od 2000 roku. Obecnie główna siedziba zakonu mieści się w Wiedniu.

d2bf3b8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bf3b8
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj