Zakażą też św. Mikołaja
Czy choinka, opłatek, bicie w dzwony, a nawet tradycyjne picie piwa na św. Patryka przez Irlandczyków naruszają europejskie prawa człowieka? Wiele wskazuje na to, że tak się może za chwilę stać.
09.11.2009 | aktual.: 15.11.2009 20:54
Europejski Trybunał Praw Człowieka nakazał państwu włoskiemu zapłatę odszkodowania wojującej ateistce za to, że jej dzieci musiały oglądać w szkole krzyż. Decyzja Trybunału oznacza też zdjęcie krzyży w klasach, przynajmniej tych, w których uczą się jej dzieci. Krzyż według Trybunału mocno kojarzy się z chrześcijaństwem. Nie jest to jedyny symbol chrześcijański dostępny w publicznych miejscach.
Oto jakie jeszcze symbole chrześcijaństwa mogą naruszać świeckość Europy:
Św. Mikołaj
Był biskupem, po śmierci ogłoszono go świętym, na jego stroju tradycyjnie występuje krzyż. Wprawdzie w niektórych krajach skutecznie wyparły go świeckie wersje, jak np. Dziadek Mróz albo czerwony cudak w czapce krasnala, ale np. Polacy ciągle mówią na niego św. Mikołaj. Pojawia się na ulicach, w szkołach, przedszkolach w okolicach swoich imienin i świąt Bożego Narodzenia. Nawet akcja internowania na skalę stanu wojennego może nie zapobiec zatrzymaniu jego naśladowców.
Mikołajki i aniołek
Prezenty 6 grudnia przynosi wszak św. Mikołaj, a w Wigilię pod choinkę on albo aniołek. Tradycja ta jest silnie związana z chrześcijaństwem, a jej początki sięgają średniowiecza. Według podań w niektórych miejscach Europy początkowo prezenty dawano wyłącznie ludziom biednym, co było jeszcze dodatkowym kultywowaniem myśli chrześcijańskiej. Naruszać to może wrażliwość wielu ateistów, o satanistach nie wspominając.
Choinka
Wprawdzie zapiski głoszą, że tradycja choinkowa wywodzi się z tradycji pogańskich, ale dzisiaj silnie zrosła się z chrześcijaństwem i jest symbolem narodzenia Jezusa Chrystusa. Choinki ostentacyjnie stawia się w szkołach, zakładach pracy, na największych placach Europy. Przestępstwo ma tak zmasowany charakter, że trudno znaleźć miejsca, gdzie się go nie popełnia.
Szopki
W okresie bożonarodzeniowym pojawiają się figurki, a nawet aktorzy odtwarzający narodziny Chrystusa. W wielu miejscach publicznych dochodzi do oczywistej indoktrynacji religią chrześcijańską. Uczestniczący w tym inkryminowanym przedsięwzięciu twierdzą, że starają się naśladować życie założycieli naszej religii.
Kolędnicy
Ze świętami Bożego Narodzenia związane są masowe najścia grup religijnych. Śpiewają chrześcijańskie pieśni i przebierają się w kojarzone z tradycją biblijną stroje. Na szczęście oprócz oskarżenia o łamanie sumień ateistów będzie można ich postawić przed sądem za naruszenie miru domowego.
Opłatek
Tradycyjny opłatek, przy którym padają czasem chrześcijańskie życzenia, jest formą uczestniczenia w religijnych obrzędach. Ilość odszkodowań od szkół i zakładów pracy może wywrócić ekonomię niejednego państwa. Za okoliczność łagodzącą nie można uznać faktu, że są to obrzędy dowolne. Wszak uczestnicy opłatków dostają często gratis kolację i prezenty, a ci, którzy to zbojkotują, obchodzą się smakiem. Czysta dyskryminacja.
Procesje i pielgrzymki
Od Bożego Ciała począwszy na rezurekcji skończywszy w wielu krajach, szczególnie w Polsce, dochodzi do chrześcijańskich procesji, których wręcz celem jest religijna manifestacja. Osoby niewierzące nie tylko muszą modlitw i pieśni wysłuchać, ale także często mają z tego powodu utrudnione życie. Stosowne władze będą mogły zakończyć to przestępstwo, nie wydając zgody na manifestacje i zbiegowiska o charakterze religijnym. Pielgrzymka zostanie wtedy uznana za przestępstwo o charakterze ciągłym.
Krzyże na kościołach
Kościoły z reguły znajdują się w centrach miast i wsi. Umieszczanie na ich szczycie krzyży gwałci świeckość całego regionu. Nie ma też wątpliwości, że w zamysłach projektantów i budowniczych właśnie o to chodzi.
Kapliczki
Przydrożne kapliczki, pomniki świętych, rzeźby i obrazy religijne w publicznych miejscach poza muzeami – to wszystko stawiane było z myślą przekonywania ludzi do chrześcijaństwa i przypominania o jego symbolach i prawdach. Zabytki zabytkami, ale zrąbać je trzeba.
Dzwony
Na te niepokojące dźwięki od dawna zwracali uwagę wyznawcy religii alternatywnych. Dzwony są silnie związane z chrześcijańskimi obrzędami. A przecież dzisiaj każdy ma zegarek, a jeżeli trzeba, informacje o rozpoczynającej się mszy można przecież wysłać esemesem.
Pogrzeby
Prawo europejskie nie zabrania chrześcijańskiego pochówku. Niestety niektóre jego elementy są niedozwoloną religijną manifestacją. Przemarsz ulicami z krzyżem na cmentarz to przecież procesja chrześcijańska. Wątpliwości też budzi umieszczanie krzyży na grobach cmentarzy komunalnych. Wprawdzie żaden z leżących obok ateistów do Strasburga nie pójdzie, ale ich rodziny mogą czuć się mocno indoktrynowane. Wystarczy raz pójść na cmentarz, by od razu doznać silnego nawracania, szczególnie w sprawie rzeczy ostatecznych.
Św. Patryk i inni
Symbolika chrześcijańska zdominowała wiele tradycji lokalnych. Czy na przykład Irlandczycy nie mogliby napić się piwa bez odnoszenia się do świętego? Co ma np. w tym czasie zarobić muzułmanin, który nie dość że ze św. Patrykiem nie ma nic wspólnego, to jeszcze nie pije?
Lista przestępstw chrześcijan nie jest zamknięta. Będziemy opisywać kolejne.
Tomasz Sakiewicz