Trwa ładowanie...
do02zbk
Tygodnik Powszechny

Zakaz ks. Bonieckiego obowiązuje; uzasadnienia nie będzie

Nałożony na ks. Adama Bonieckiego zakaz wypowiadania się w mediach poza "Tygodnikiem Powszechnym" został podtrzymany i przedłużony - wynika z listu prowincjała marianów, ks. Pawła Naumowicza. Redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" Piotr Mucharski pisze, że list ten nie poprawia wizerunku Kościoła.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ks. Adam Boniecki
Ks. Adam Boniecki (PAP, Fot: Tomasz Gzell)
do02zbk

"Kierując się dobrem Kościoła, Zgromadzenia i wszystkich współbraci, przełożeni decydują o charakterze pracy każdego z zakonników, kierunkach apostolatu, kontaktach z osobami spoza Zgromadzenia itd." - przypomina w liście prowincjał. Pisze, że "zgodnie z tymi zasadami, jasno określonymi w Kodeksie Prawa Kanonicznego i naszych mariańskich Konstytucjach, jako ordynariusz ks. Adama Bonieckiego MIC, podjąłem decyzję o ograniczeniu jego medialnej działalności do 'Tygodnika Powszechnego' i tę decyzję podtrzymuję".

Prowincjał pisze również, że nie ujawni uzasadnienia decyzji: "Ze względu na dobro osób zakonnych i szacunek wobec nich, uzasadnienie decyzji personalnych przełożony prowincjalny musi przedstawić jedynie wobec przełożonego generalnego lub odpowiedniej Kongregacji w Watykanie, jeśli zostanie przez nich o to poproszony" - czytamy w liście prowincjała.

Piotr Mucharski, redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" odpowiada prowincjałowi, że zdaniem "Tygodnika" decyzja o ograniczeniu wystąpień ks. Adama Bonieckiego jest bezpodstawna. "Nadal uważamy, że zaszkodziła Kościołowi, a marianów naraziła na spekulacje, że ulegli naciskom" - czytamy w odpowiedzi na list. Jak pisze Mucharski "faktyczna odmowa dialogu i tłumaczenie przez brak tłumaczenia wizerunku Kościoła nie poprawiają".

Zdaniem redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego" w liście prowincjała "próżno szukać wielkoduszności i zrozumienia dla tych, których jego decyzja zaskoczyła bądź oburzyła".

do02zbk

Podziel się opinią

Share

do02zbk

do02zbk
Więcej tematów