Zakaz importu amerykańskich kurczaków
Główny Lekarz Weterynarii Piotr Kołodziej wprowadził zakaz importu drobiu ze Stanów Zjednoczonych. Decyzję tę podjęto w związku z przypadkami ptasiej grypy w tym kraju.
09.02.2004 | aktual.: 09.02.2004 14:00
Zakaz obowiązuje od północy. Dotyczy ptaków domowych i dzikich, w tym strusi, mięsa drobiowego i jego przetworów, jaj, a także surowców niejadalnych, pochodzących od drobiu. Zakaz wwozu drobiu i tych produktów mają od dziś egzekwować graniczni lekarze weterynarii.
Piotr Kołodziej powiedział, że strona polska czeka na dokładne informacje, jaki typ wirusa ujawnił się w Stanach Zjednoczonych. Gdyby okazało się, że wirus pojawił się tylko w niektórych stanach, to zakaz importu drobiu mógłby zostać ograniczony tylko do tych stanów.
Singapur i Malezja wstrzymały już import amerykańskiego drobiu po wykryciu ptasiej grypy w USA, na farmie w stanie Delaware. Wcześniej uczyniły to Korea Południowa i Japonia. Singapur sprowadził w ubiegłym roku z USA 17,5 tys. ton mięsa drobiowego, co stanowi 8,9% jego spożycia.
Korea Południowa była pierwszym krajem azjatyckim, który w sobotę wstrzymał import amerykańskiego drobiu na wieść, że na farmie w stanie Delaware pojawił się wirus ptasiej grypy i wybito tam 12 tys. kurczaków.