Zakaz adopcji przez gejów na Florydzie
Sąd Najwyższy USA utrzymał w mocy obowiązujący na Florydzie zakaz adopcji dzieci przez pary homoseksualne - jedyne tego rodzaju prawo w USA - odmawiając wzięcia tej sprawy na wokandę.
Decyzja ta nie oznacza precedensowego orzeczenia - ważnego dla wszystkich sądów niższej instancji w USA - gdyż Sąd Najwyższy nie odniósł się do meritum sprawy, co wymagałoby wydania oficjalnej opinii, a jedynie ją oddalił.
Orzeczenie jest epilogiem sporu, który od kilku lat prowadziło z władzami Florydy trzech gejów, domagając się prawa adoptowania dzieci, które od dawna wychowują w swych domach.
Jeden z nich opiekował się ośmiorgiem dzieci z wirusem HIV i otrzymał nagrodę dla przybranego ojca od agencji zajmującej się lokowaniem dzieci-sierot z AIDS w rodzinach zastępczych.
Odmawiając prawa do adopcji, władze Florydy powoływały się na ustawę uchwaloną przez legislaturę stanu w 1977 r.
Odwołujący się od tej decyzji przegrali sprawę w sądzie stanowym, a potem w sądach apelacyjnych. Jako argumentu używali m.in. orzeczenia Sądu Najwyższego z 2003 r., który unieważnił w Teksasie prawo zakazujące stosunków homoseksualnych. Sąd uzasadnił swoją decyzję tym, że zakaz taki narusza konstytucyjne prawo do prywatności i oznacza dyskryminację gejów i lesbijek.
Tomasz Zalewski