Zagrożony program offsetowy
Po podpisaniu kontraktu o zakupie samolotów
F-16 amerykański koncern Lockheed Martin zobowiązał się do
zainwestowania w Polsce w ciągu 10 lat prawie 8 miliardów dolarów.
Program ten jest zagrożony - pisze "Rz".
06.12.2003 | aktual.: 07.12.2003 13:38
Polski rząd nie podjął dotychczas decyzji w sprawie najdroższej z tych inwestycji - uruchomienia sieci profesjonalnej łączności Tetra - podkreśla publicysta "Rz" Zbigniew Lentowicz.
Sieć Tetra miała rozwiązać problem bezpiecznego komunikowania się policji i służb ratowniczych w Polsce. Rząd, który ma zdecydować m.in. o sposobie finansowania i wyborze modelu Tetry, twierdzi że o wyborze oferty amerykańskiej przesądziło zapewnienie, iż większość urządzeń, w tym 140 tys. stacji radiowych, produkowanych będzie w kraju. Okazało się jednak, iż koszty stworzenia takiej sieci łączności, a zwłaszcza jej eksploatacji, są tak ogromne, iz pod znakiem zapytania stanęła celowość uruchomienia całego przedsięwzięcia.
Wycofanie Tetry z programu offsetowego rodzi zagrożenie dla pełnego wykonania umowy offsetowej. Po ponad pół roku od jej podpisania minister gospodarki, pracy i polityki społecznej Jerzy Hausner mówi, że na razie wykonano tylko jeden projekt. Było nim przekazanie technologii i uruchomienie produkcji samochodów Astra T 3000 w zakładach Opla w Gliwicach.
Publicysta "Rz" informuje, że w ostatnim okresie nieoczekiwanie pojawiły się problemy z offsetem również w firmach, które działają w Polsce i mają amerykańskich właścicieli. Ministerstwo Gospodarki ostrzegło, iż w ramach zobowiązań offsetowych uwzględniane będą tylko te przedsięwzięcia produkcyjne, które nie wiążą się z wcześniejszymi zamówieniami. (PAP)