Zagrożenia w Kodeksie Etyki Lekarskiej
Projekt nowelizacji Kodeksu Etyki Lekarskiej był pisany zbyt pośpiesznie i zawiera szereg błędów - uważają uczestnicy dyskusji nad dokumentem, która odbywa się w Warszawie. Znowelizowany Kodeks Etyki Lekarskiej ma być przyjęty podczas Zjazdu Samorządu Lekarskiego, który odbędzie się pod koniec tygodnia w Toruniu.
Uczestnicy dyskusji krytycznie oceniają projekt przygotowany przez Naczelną Radę Lekarską. Profesor Wojciech Rowiński z Akademii Medycznej w Warszawie zwrócił uwagę na błędne i niepełne zapisy dotyczące transplantologii. Zarzucił autorom projektu, zajęcie się jedynie prokreacją, a pominięcie kwestii rozpoznania śmierci człowieka. Według profesora Rowińskiego wszelkie ograniczenia dotyczące zapłodnienia "in vitro" zawarte w projekcie kodeksu są niebezpieczne.
Również profesor Piotr Stępień z Zakładu Genetyki Uniwersytetu Warszawskiego skrytykował zapisy dotyczące badań prenatalnych i zapłodnień "in vitro", które zgodnie z projektem mogłyby być ograniczone. Według profesora Stępnia zapisy w nowelizacji Kodeksu Etyki Lekarskiej nie są zgodne z postępem genetyki i medycyny. Zarzucił autorom nieuszanowanie różnic światopoglądowych, a zapisy nowelizacji nazwał dwuznacznymi, niejasnymi w interpretacji.