ŚwiatZagranica o expose: za mało o polityce zagranicznej

Zagranica o expose: za mało o polityce zagranicznej

Zagraniczne agencje komentują expose Jarosława Kaczyńskiego. Reuters zaznacza przede wszystkim obietnice premiera dotyczące redukcji zależności Polski od rosyjskich dostaw energii. Również rosyjska Interfax zwraca szczególną uwagę na ten fragment expose. AFP zwraca uwagę na lakoniczność expose w kwestii polityki zagranicznej.

Zagranica o expose: za mało o polityce zagranicznej
Źródło zdjęć: © PAP

19.07.2006 | aktual.: 19.07.2006 20:13

Agencja Reuter odnotowuje słowa premiera, iż silna polska waluta i rozważna polityka budżetowa będą kluczowymi elementami koalicyjnego rządu. Pisze też, że Jarosław Kaczyński starał się załagodzić obawy rynków finansowych przed skutkami obiecanych podwyżek dla lekarzy, pielęgniarek i policjantów.

Kaczyński "podkreślił sceptycyzm konserwatystów wobec szybkiego przyjęcia euro" - odnotował Reuters, po czym przytoczył fragment expose dotyczący nieprzekraczania deficytu budżetowego i silnego złotego, z którego Polacy będą korzystać jeszcze przez wiele lat.

Agencja Interfax zaznacza, że według szefa polskiego rządu, należy uniezależnić się od rosyjskich nośników energii. Odnotowuje też, że zdaniem premiera, warunkiem sukcesu w gospodarce jest silny złoty. "I dlatego jego rząd uczyni wszystko, aby polska waluta była stabilna i silna. Jarosław Kaczyński dodał, iż wszystko wskazuje na to, że złotym Polacy będą posługiwać się jeszcze wiele lat" - pisze Interfax.

Agencja zauważa również, że mówiąc o polityce zagranicznej, Kaczyński zadeklarował zamiar rozwijania sojuszu Polski z USA. "Jednocześnie wskazał, że jego rząd pragnie poprawy stosunków ze wschodnimi sąsiadami. Jednakże premier podkreślił, że w kwestii tej potrzebna jest przede wszystkim cierpliwość" - relacjonuje Interfax.

Agencja dpa napisała, że w części poświęconej polityce zagranicznej i polityce europejskiej Kaczyński "ani słowem nie nawiązał do stosunków z Niemcami".

Dpa hasłowo wymieniła wiele spraw poruszonych w expose, zarówno w części krajowej, jak i zagranicznej, po czym odnotowała głosy z debaty, m.in. zarzut Donalda Tuska, że polityka zagraniczna rządu grozi doprowadzeniem do izolacji Polski na świecie.

Za ważny aspekt rządowego expose Jarosława Kaczyńskiego, wygłoszonego w środę w Sejmie, BBC uznaje akcent położony na politykę zagraniczną: uznanie sojuszu z USA za priorytet i podkreślenie zaangażowania w sprawy europejskie, przy równoczesnym odcięciu się od europejskiej krytyki wymierzonej w polskie tradycje i obyczajowość.

Korespondent brytyjskiej rozgłośni Adam Easton uznaje, że w ten sposób premier dał do zrozumienia, że polscy żołnierze pozostaną w Iraku i odpowiedział krytykom zarzucającym jego bratu dopuszczenie do pogorszenia stosunków z Niemcami i zmniejszenie znaczenia Polski w UE.

Kaczyński powiedział w Sejmie, że nowi członkowie UE powinni odgrywać większą rolę w procesie podejmowania decyzji i podkreślił, że Polska będzie w Unii bronić tego, co nazwał jej "moralną tożsamością" - relacjonuje BBC.

Według BBC, Jarosław Kaczyński uwypuklił też znaczenie współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego (Polska, Niemcy, Francja) oraz Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Węgry i Słowacja).

"Kaczyński chce, jak sam powiedział, by jego rząd uczestniczył we wszystkich działaniach służących do przełamania obecnego wewnątrzunijnego kryzysu, ale jak dotąd ani on sam, ani jego brat nie dali się poznać jako budowniczowie europejskiego konsensusu" - zauważa BBC.

Analitycy banku BNP Paribas w swoim komentarzu uznają za ważne zapewnienie Jarosława Kaczyńskiego, iż deficyt budżetu nie przekroczy 30 mld złotych, które, jak piszą, uspokoiło inwestorów. Obawiają się jednak, że programy budowy trzech mln mieszkań, rozwoju dróg i ochrony służby zdrowia, zarysowane przez Kaczyńskiego, mogą zapowiadać luźniejszą politykę fiskalną.

Z kolei agencja Bloomberga w swym komentarzu pisze, iż dzięki poparciu Samoobrony i LPR rząd Jarosława Kaczyńskiego uzyska poparcie w Sejmie, ale nie ma pewności, czy się utrzyma na dłuższą metę. Przyczyną ewentualnego rozpadu koalicji może być fakt, że liderzy trzech koalicyjnych partii mają inne priorytety i wyobrażenia o tym, jaka powinna być polityka rządu i na jaki cel należy kierować wydatki publiczne.

Bloomberg przypomina, iż zarówno Samoobrona jak i LPR chcą zmiany mandatu NBP i warunków akcesji Polski do UE. Od projektu nowelizacji ustawy o NBP przedstawionego przez Samoobronę w grudniu odciął się prezes banku Leszek Balcerowicz, nazywając go "niekonstytucyjnym".

Agencja przypomina też, iż Polska jako jedyna w grupie nowych członków UE nie wyznaczyła docelowej daty wprowadzenia euro.

Relacjonując expose premiera Polski Jarosława Kaczyńskiego agencja AFP podkreśla jego obietnicę obrony polskich interesów w Unii Europejskiej i zapowiedź walki z korupcją.

AFP zwraca uwagę na słowa premiera, w których podkreślał konieczność zachowania przez Polskę jako członka Unii suwerenności i tożsamości narodowej. Zwraca jednak uwagę na lakoniczność expose w kwestii polityki zagranicznej.

AFP pisze, że w polityce wewnętrznej premier obiecał bezpardonową walkę z korupcją.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)