Trwa ładowanie...
d4ef8l0

Zadbaj o bezpieczeństwo w podróży – zobacz, czym grozi brak ubezpieczenia komunikacyjnego

Jeśli wybierasz się w podróż, istotny jest nie tylko jej cel, ale także bezpieczeństwo Twoje oraz pasażerów. Niestety bezpieczna jazda nie zawsze zapewnia bezpieczną podróż. Jak zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi zdarzeniami?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zadbaj o bezpieczeństwo w podróży – zobacz, czym grozi brak ubezpieczenia komunikacyjnego
d4ef8l0

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawemmusisz wykupić obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC, bez względu na to, czy stale korzystasz z samochodu, czy stoi on przez większą część roku w garażu. Umowę ubezpieczenia należy zawrzeć najpóźniej w dniu rejestracji samochodu albo w dniu, w którym kończy się poprzedni okres objęty ubezpieczeniem. I nie ma od tej reguły wyjątków. Obowiązkowe ubezpieczenie jest nie tylko wymogiem prawnym, ale przede wszystkim ma zapewnić poczucie bezpieczeństwa i wesprzeć ubezpieczonego po szkodzie powstałej na drodze.

Co możesz zyskać z ubezpieczeniem?

U wybranych ubezpieczycieli razem z ubezpieczeniem komunikacyjnym OC możesz otrzymać pakiet usług dodatkowych. Wśród nich np. naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia, holowanie Twojego uszkodzonego samochodu, a także drugiego pojazdu uczestniczącego w zdarzeniu. Jeśli więc samochód, którym podróżujesz, ucierpi na skutek wypadku, ubezpieczyciel zobowiązany jest zapewnić lawetę, która przewiezie uczestniczące w zdarzeniu samochody do warsztatu. Pamiętaj jednak, by w razie kolizji lub wypadku zadbać najpierw o bezpieczeństwo poszkodowanych oraz miejsca zdarzenia, wezwać pogotowie i policję oraz zrobić zdjęcia uszkodzonych elementów samochodu. Całe zdarzenie trzeba zgłosić do ubezpieczyciela, dołączając niezbędne dokumenty: kopię dowodu osobistego, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i oświadczenia kierowców uczestniczących w zdarzeniu.

Jak ubezpieczyć się na wypadek utraty życia lub zdrowia?

d4ef8l0

Warto wziąć pod uwagę, że wypadek to nie tylko uszkodzenie samochodu. Zdecydowanie większym problemem jest utrata zdrowia, a nawet życia. Dlatego tak ważne jest ubezpieczenie NNW. Ubezpieczenie NNW zapewnia między innymi wypłatę pieniędzy w razie uszkodzenia ciała lub śmierci, a także zwrot kosztów leczenia Twojego lub pasażerów uczestniczących w zdarzeniu.

Dla kogo ubezpieczenie AC?

Jeśli od ubezpieczenia komunikacyjnego wymagasz znacznie więcej niż tylko obowiązkowej ochrony, możesz wykupić ubezpieczenie autocasco. Ubezpieczyciel pomoże Ci wówczas, gdy samochód się zepsuje lub zostanie skradziony albo gdy złapiesz gumę. W ramach pakietu ubezpieczenia AC, w razie awarii Twojego samochodu, ubezpieczyciel może podstawić zastępcze auto. Ubezpieczyciel wypłaci także odszkodowanie, gdy podczas podróży pod Twój pojazd wpadnie zwierzę oraz gdy burza, woda, grad lub działanie innego żywiołu uszkodzi Twoje auto. Jeśli natomiast Twój samochód zostanie skradziony, zgłoś sprawę na policję, a następnie do ubezpieczyciela. Do wypłaty odszkodowania niezbędne będzie potwierdzenie z policji.

Kary za brak ubezpieczenia OC
Dotkliwe kary, jakie nakładane są na właścicieli aut za brak ubezpieczenia, skutecznie mobilizują do zapłaty za polisę. Wysokość tej opłaty zależy od rodzaju samochodu. Za okres bez ochrony ubezpieczeniowej powyżej 14 dni właściciel samochodu osobowego, zapłaci w 2016 roku aż 3700 zł. To zdecydowanie więcej niż średnia składka OC. Działalność Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego sprawia, że nałożenie kary jest nieuniknione. Nie warto ryzykować.

A jeśli nie masz żadnego ubezpieczenia?

Brak ubezpieczenia OC, poza karą finansową, jaką nałoży na kierowcę Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, niesie dodatkowe koszty. Wśród nich wymienić należy mandat, który wręczy Ci policjant, a także koszty odholowania oraz naprawy uszkodzonego samochodu. Należy również liczyć się z tym, że samodzielnie trzeba będzie pokryć koszty dalszego transportu. Jeśli auto uległo całkowitej kasacji, nie otrzymasz żadnej rekompensaty, nawet wtedy, gdy wina za zdarzenie nie leżała po Twojej stronie.

d4ef8l0

Ubezpieczenie dodatkowe

W samochodzie wieziesz bagaż, laptopa, telefon komórkowy i inny sprzęt, np. narty, albo sprzęt służbowy? Także i te przedmioty mogą podlegać ubezpieczeniu, a w przypadku ich uszkodzenia podczas wypadku lub kradzieży - otrzymasz odszkodowanie.

Naprawa samochodu w ramach ubezpieczenia komunikacyjnego

W ramach ubezpieczenia możesz naprawić uszkodzony samochód. Do wyboru masz opcję naprawy samochodu w markowych warsztatach producenta Twojego auta - z użyciem oryginalnych części lub z wykorzystaniem wysokiej jakości zamienników oryginalnych części. Pakiety ubezpieczeń precyzyjnie określają także sposób naprawy, warto więc przed wyborem ubezpieczenia szczegółowo się z nimi zapoznać, a nie kierować się jedynie wysokością składki.

d4ef8l0

A co ze zniżkami?

Nie możesz przewidzieć, co się zdarzy na drodze, a wypadek lub stłuczka może się przytrafić nawet najlepszemu kierowcy. Takie zdarzenie zazwyczaj powoduje utratę uzbieranych przez lata zniżek na ubezpieczenie OC. Co ciekawe, na rynku dostępne są ubezpieczenia, które pomogą utrzymać dotychczas wypracowane zniżki i możesz je dodatkowo kupić razem z polisą OC lub AC.

Co z ubezpieczeniem komunikacyjnym za granicą?

Polisy OC wystawione przez polskich ubezpieczycieli są ważne na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej. Natomiast w przypadku wyjazdu do innych krajów Europy i niektórych poza kontynentem, wymagana będzie Zielona Karta. To międzynarodowy certyfikat ubezpieczenia OC.
Jeśli spowodujesz kolizję lub wypadek w poniższych krajach, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie osobie, której wyrządziłeś szkodę.

-Albania;
-Azerbejdżan;
-Białoruś;
-Bośnia i Hercegowina;
-Czarnogóra;
-Iran;
-Izrael;
-Macedonia;
-Maroko;
-Mołdawia;
-Rosja;
-Turcja;
-Tunezja;
-Ukraina.

Jak kupić ubezpieczenie komunikacyjne?

Polisę możesz kupić bezpośrednio u agenta, przez telefon, a także przez internet. U wybranych ubezpieczycieli w prosty sposób obliczysz wysokość składki i skonfigurujesz swój pakiet, który dostosujesz do własnych potrzeb i wymagań. Często firmy same zgłaszają się do klientów tuż przed końcem trwania ubezpieczenia.

d4ef8l0

Podziel się opinią

Share

d4ef8l0

d4ef8l0
Więcej tematów