Zaczyna się Światowy Tydzień Karmienia Piersią
Niemożliwe do podrobienia, nie tylko odżywia, ale też zapewnia ochronę immunologiczną, tanie i wygodne w użyciu - to tylko niektóre zalety mleka matki. Okazją do przypomnienia o nich jest rozpoczynający się w piątek Światowy Tydzień Karmienia Piersią.
Z tegorocznych badań ankietowych (wzięło w nich udział blisko 3,5 tys. kobiet w ciąży i matek), przeprowadzonych w ramach edukacyjnego programu "1000 pierwszych dni dla zdrowia" wynika, że 55 proc. badanych kobiet w pierwszej ciąży uważa, że nauczy się karmić piersią w ciągu pierwszego tygodnia życia dziecka. Blisko jedna czwarta (24 proc.) badanych kobiet uważa też, że karmienie piersią to naturalna umiejętność.
Tymczasem z badań przeprowadzonych przez Instytut - Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka oraz Fundację NUTRICIA w marcu 2011 roku, wynika, że prawie wszystkie mamy zaczynają karmić tuż po narodzinach dziecka, ale aż 32 proc. przerywa karmienie po wystąpieniu pierwszych trudności, już w pierwszym miesiącu życia dziecka. W piątym miesiącu życia dziecka wyłącznie piersią karmiło już tylko 11 proc. mam.
Anna Piotrowicz, położna z 12-letnim doświadczeniem ze szpitala w Wołominie a zarazem certyfikowany doradca laktacyjny, jest jednak optymistką. - Prowadzona od wielu lat promocja karmienia piersią wykształciła już pozytywny trend, jest wręcz moda na karmienie piersią. Powstaje coraz więcej szpitali przyjaznych dziecku, gdzie promuje się naturalne karmienie, a współczesne mamy są świadome, że ludzkie mleko to unikalna substancja, której nie da się zastąpić żadną sztuczną mieszanką - powiedziała.
Dlatego, jej zdaniem, dzieci prawidłowo karmionych w sposób naturalny będzie przybywało.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca by niemowlę było karmione wyłącznie piersią przez pierwszych sześć miesięcy życia, a w trakcie rozszerzania diety nawet do drugiego roku życia.
Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią (polska organizacja pozarządowa, skupiająca przedstawicieli medycyny m. in. z Instytutu Matki i Dziecka, Instytutu Żywności i Żywienia, PAN-u oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego) podkreśla, że zgodnie ze współczesną wiedzą karmienie piersią, "jest jedynym sposobem żywienia niemowląt i małych dzieci zapewniającym im optymalny stan zdrowia i rozwój".
Jak przekonuje Komitet, kobiecy pokarm to substancja: unikalna, żywa, "dostosowującą swój skład w każdej chwili do potrzeb wzrastającego organizmu noworodka, niemowlęcia i małego dziecka". - Jest wspaniałą, swoistą gatunkowo, niemożliwą do podrobienia substancją odżywczą, a dodatkowo zapewnia ochronę immunologiczną dziecku na cały okres karmienia, a nawet później - podkreślają eksperci.
Wskazują też, że "karmienie piersią stwarza unikalną, pozytywną więź między matką a dzieckiem", a poza tym jest tanie i wygodne. - Mleko matki jest zawsze świeże, ciepłe, w każdej chwili gotowe do podania dziecku - podkreśla Komitet.
Do ekologów może ponadto trafić argument, że karmienie piersią jest "przyjazne dla środowiska, jest niewyczerpanym i odnawiającym się źródłem pożywienia".
Autorzy kampanii edukacyjnej "1000 pierwszych dni dla zdrowia" przypominają ponadto, że karmienie piersią nazywane jest "naturalną szczepionką", bo chroni dziecko przed infekcjami, pomaga zapobiegać poważnym chorobom cywilizacyjnym. W przypadku zaś karmiących kobiet zmniejsza się ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów nowotworów sutka i jajników.
Światowy Tydzień Karmienia Piersią jest obchodzony od 1990 r. z inicjatywy międzynarodowej organizacji World Alliance Breastfeeding Action (WABA), która dąży do upowszechnienia karmienia piersią na świecie, zwracając przy tym uwagę na korzyści, jakie z tego wynikają - dla dzieci, matek i państwa.
Tydzień rozpoczyna się 1 sierpnia, w celu upamiętnienia daty podpisania we Florencji w 1990 r. Deklaracji Innocenti, która zobowiązuje sygnatariuszy do ochrony, promowania i wspierania karmienia piersią. Tę inicjatywą WHO i UNICEF podpisało 29 krajów, w tym Polska.