Trwa ładowanie...

Zaćmienie Księżyca – lipiec 2019. Sprawdź, kiedy dokładnie możemy obejrzeć to zjawisko astronomiczne

Zaćmienie Księżyca w lipcu 2019. Zobacz, kiedy i gdzie możemy oglądać to zjawisko astronomiczne i czy będzie to całkowite zaćmienie Księżyca.

Zaćmienie Księżyca – lipiec 2019. Sprawdź, kiedy dokładnie możemy obejrzeć to zjawisko astronomiczneŹródło: iStock.com
d1bwzks
d1bwzks

Zaćmienie Księżyca – lipiec 2019

Już w połowie miesiąca nadarzy się okazja do oglądania wyjątkowego o zjawiska astronomicznego. Zaćmienie Księżyca odbędzie się we wtorek, 16 lipca. Chociaż jego kulminacyjny moment przypadnie na godzinę 21:31, zjawisko zacznie się o godzinie 18:42, a zakończy o 23. Jego początkową fazę określa się jako półcieniowe zaćmienie, a początek zaćmienia częściowego zaobserwujemy o 20:01. Należy podkreślić, że Zaćmienie Księżyca 16 lipca 2019 nie będzie zaćmieniem całkowitym. Astronomowie zapowiadają jednak, że wizualnie będzie to spektakularny, przechodzący przez kilka faz (od półcieniowego po kulminację) pokaz.

Zaćmienie Księżyca 2019 – przebieg zjawiska

Podczas zaćmienia nasz naturalny satelita zostaje zasłonięty przez cień Ziemi. Czasem cień ten całkowicie zasłania Księżyc, a czasami tylko częściowo. Maksymalny czas trwania zaćmienia wynosi 1 godz. 47 minut. Różne rodzaje zaćmień wynikają z faktu, że nasza planeta rzuca dwa rodzaje cienia – półcień oraz cień całkowity. Kolejne zaćmienia księżyca będziemy mogli zaobserwować kolejno:

  • 10 stycznia 2020 (17:06 – 21:15)
  • 5 czerwca 2020 (17:44 – 21:07)
  • 5 lipca 2020 (3:04 – 5:56)
  • 30 listopada 2020 (7:30 – 11:56)

Należy zaznaczyć, że Zaćmienie Księżyca nie jest jedynym interesującym zjawiskiem astronomicznym, które czeka nas tego lata. Fani tego typu widowisk na niebie nie powinni zapomnieć o roju Perseidów i "nocach spadających gwiazd". Widoczne z Ziemi meteoryty będą miały swoją kulminację na przełomie sierpnia oraz lipca. Najwięcej Perseidów spadnie jednak w nocy z 12 na 13 sierpnia 2019. 13 lipca nadarzy się okazja do oglądania koniunkcji Księżyca i Jowisza, a 16 lipca koniunkcji Saturna i Księżyca (planety i nasz naturalny satelita będą wówczas bardzo blisko siebie).

d1bwzks
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bwzks
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj