Trwa ładowanie...
d1b661n

Zaćmienie i pełnia truskawkowego księżyca. Kiedy się odbędzie? O której godzinie?

Truskawkowy księżyc jest ostatnią pełnią księżyca, którą możemy zobaczyć podczas tegorocznej wiosny. To wyjątkowe zjawisko będzie można zaobserwować w piątkowy wieczór 5 czerwca. W Polsce będzie także widoczne półcieniowe zaćmienie księżyca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pełnia truskawkowego księżyca. Kiedy i o której będzie można to zobaczyć?
Pełnia truskawkowego księżyca. Kiedy i o której będzie można to zobaczyć? (Getty Images)
d1b661n

Czerwcowa pełnia księżyca została nazwana "truskawkowa" przez Indian z Ameryki Północnej, ponieważ w tym okresie roku zbiera się najwięcej truskawek. Pełnia w tym miesiącu określana jest również jako Różany Księżyc albo Gorący Księżyc. Podczas truskawkowej pełni odległość księżyca od Ziemi wynosić będzie 369 687 km.

Pełnia truskawkowego księżyca. Kiedy? O której godzinie?

Truskawkowy księżyc, czyli czerwcowa pełnia księżyca, nastąpi w piątek 5 czerwca o godzinie 21:12 czasu polskiego. Tego samego dnia będzie można zobaczyć również półcieniowe zaćmienie księżyca. Będzie widoczne w Afryce, Azji, Australii i wschodniej Europie, między innymi w Polsce. W naszym kraju okazja do zaobserwowania tego zjawiska będzie przy wschodzie księżyca.

d1b661n

Samo zaćmienie rozpocznie się o 19:46. W Polsce, w piątek 5 czerwca, księżyc wzejdzie o około 20:54. I właśnie od tej pory będzie można obserwować jego zaćmienie. Faza maksymalna zaćmienia spodziewana jest o 21:25, a jej koniec o 23:04.

Zobacz wideo: Jarosław Gowin z ochroną. Polityk potwierdza doniesienia WP. "Zacząłem otrzymywać groźby"

Zaćmienie truskawkowego księżyca. Jaka pogoda?

Półcieniowe zaćmienie księżyca nie jest aż tak efektowne jak pełne. Księżyc przejdzie przez słaby półcień ziemi, dlatego będzie widać tylko pociemnione brzegi Księżyca. Mimo to takie zjawisko również warto zobaczyć.

d1b661n

Obserwowanie truskawkowego księżyca i półcieniowego zaćmienia może utrudnić w Polsce pogoda. W piątek niemal w całej Polsce spodziewane są opady deszczu. Nie można wykluczyć scenariusza, że w godzinach wieczornych chmury mocno przykryją niebo w niektórych rejonach naszego kraju i truskawkowy księżyc oraz półcieniowe zaćmienie nie będą zbyt dobrze widoczne.

Źródło: pomorska.pl

d1b661n

Podziel się opinią

Share

d1b661n

d1b661n
Więcej tematów