Zachód: w kwestii nuklearnej Iran ma czas do końca października
Stany Zjednoczone oskarżyły Iran o naruszenie postanowień Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT), dając jednocześnie Teheranowi "ostatnią szansę" na wykazanie, że jego program nuklearny nie oznacza pogwałcenia NPT. Według projektu wspólnej rezolucji, przedstawionej przez Francję, Niemcy i W. Brytanię, Iran miałby na to czas do końca października.
09.09.2003 | aktual.: 09.09.2003 20:07
W czasie posiedzenia Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w Wiedniu delegat USA Kenneth Brill, wspierany przez kluczowych zachodnioeuropejskich sojuszników, oświadczył, że raport szefa MAEA Mohameda El-Baradei wskazuje na jaskrawe rozbieżności między deklaracjami Teheranu a ustaleniami inspektorów Agencji, którzy odkryli w Iranie ślady wysoko wzbogaconego uranu, mogącego służyć do produkcji broni atomowej. Świadczy to o tym, że Iran nie wypełnia swych zobowiązań wynikających z układu NPT. Brill zaznaczył, że przed podjęciem decyzji w sprawie ewentualnych akcji karnych Stany Zjednoczone są jednak gotowe dać Iranowi "ostatnią szansę" na skorygowanie swej polityki.
"Iran powinien usunąć wszelkie przypadki naruszeń [Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej] wykazane przez MAEA" oraz "podjąć do końca października wszelkie niezbędne działania w celu wypełnienia klauzul" układu NPT - głosi projekt wspólnej rezolucji francusko-niemiecko-brytyjskiej, przedstawionej Radzie Gubernatorów IAEA.
Projekt wzywa Radę, by zażądała od Iranu ujawnienia "źródeł materiałów i komponentów, które posłużyły do jego programu wzbogacania uranu", zapewnienia "nieograniczonego dostępu do swych ośrodków [nuklearnych], które chce odwiedzić MAEA", a także udzielenia "wszelkich informacji na temat jego doświadczeń w przetwarzaniu uranu". Wzywa też Iran do "zawieszenia wszelkich dalszych działań związanych ze wzbogacaniem uranu, w tym dostarczania dalszych materiałów nuklearnych" do ośrodka {w Natanz), w którym inspektorzy IAEA odkryli ślady wzbogaconego uranu, mogącego służyć do produkcji broni atomowej.
Popierany przez USA projekt rezolucji wyznacza termin spełnienia tych żądań do końca października, nie grożąc konsekwencjami w razie ich niespełnienia. Obecni na wiedeńskich obradach dyplomaci podkreślają jednak, że jeśli projekt zostanie zaaprobowany bez większych zmian, może on doprowadzić do zaangażowania w problem irański Rady Bezpieczeństwa. Zdaniem agencji AP, zaangażowanie takie jest prawdopodobne, jeśli Rada Gubernatorów MAEA na następnym posiedzeniu w listopadzie uzna, że Teheran nie zastosował się do stawianych mu żądań.