Zachęta do zatrudniania niepełnosprawnych
Rząd proponuje dofinansowywanie zatrudnienia konkretnych osób niepełnosprawnych zamiast dotychczasowego zwrotu firmom podatku VAT. Zmiany w ustawie o zatrudnieniu i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych mają wejść w życie od 1 stycznia 2004 roku.
Wiceminister pracy Jolanta Banach podkreśliła, że pomoc ma być lepiej adresowana i zachęcić pracodawców do zatrudniania niepełnosprawnych.
Obecnie subsydiowanie zatrudnienia blisko 190 tys. niepełnosprawnych w zakładach pracy chronionej i około 50 tys. poza nimi kosztuje około 3 mld zł. Dofinansowanie wynagrodzeń osób niepełnosprawnych wyniesie 70% kwot przysługujących w zakładach pracy chronionej.
Pracodawcy będą też otrzymywać refundację składki na ubezpieczenie emerytalne niepełnosprawnych ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Zmiany dotyczą też instytucji odpowiedzialnych za rehabilitację.
Kilkadziesiąt procent środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będzie przekazywanych samorządowi wojewódzkiemu, który zajmie się pomocą dla zakładów pracy chronionej , a zarząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zachowa tylko od 5% do 10% pieniędzy na wyrównywanie szans między regionami i dofinansowanie programów unijnych.
Według minister Banach wadą PFON-u było to, że pozostawał kreatorem wydatków. Zarząd Funduszu nie będzie już decydował, na co wydane zostaną środki, jakiemu pracodawcy i instytucji będą przekazane.
Pieniądze dostanie starosta i samorząd wojewódzki, a Fundusz zajmie się tylko dofinansowaniem zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Ucinamy dłoń, która sięgała po różne pokusy - powiedziała wiceminister pracy.(tr)