Trwa ładowanie...
d2g1h3f
ogrody
28-06-2002 06:05

Zabrze: prapremiera "Ogrodów Jozafata"

Prapremiera "Ogrodów Jozafata" - najnowszego dzieła Jana Kantego Pawluśkiewicza - odbyła się w czwartek w Zabrzu. Pierwsze wykonanie utworu opartego na "Boskiej komedii" Dantego melomani usłyszeli w kościele p.w. św. Anny.

d2g1h3f
d2g1h3f

"Ogrody Jozafata" to koncert pieśni, z których część ma charakter dramatyczny, a część - liryczny. Dzieło jest utworem na solistów, chór i orkiestrę symfoniczną, opartym na fragmentach "Boskiej komedii". Znaczna część to cytaty z "Piekła". Finał godzinnego koncertu jest fragmentem "Raju".

Pieśni zaczerpnięte z poematu śpiewało troje solistów: Elżbieta Towarnicka - sopran, Janusz Radek - tenor, i Andrij Skhurhan - baryton. Towarzyszyli im "Chórzyści krakowscy" oraz orkiestra symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej. Całość poprowadził dyrektor filharmonii, Sławomir Chrzanowski.

"Ogrody Jozafata" to czwarte symfoniczne dzieło Pawluśkiewicza. Wcześniej skomponował on m.in. znane "Nieszpory Ludźmierskie".

Jan Kanty Pawluśkiewicz jest cenionym kompozytorem muzyki filmowej i rozrywkowej. Był trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyka w kategoriach Muzyka Poważna i Kompozytor Roku. Jego ostatnie koncerty, zbliżone formułą do muzyki poważnej, określone zostały jako "Mystery Music".

Karierę rozpoczął w latach 60. jako jeden ze współzałożycieli zespołu Anawa. Piosenki z jego muzyką w wykonaniu Marka Grechuty i innych wybitnych artystów były wielokrotnie nagradzane. Od wielu lat jest związany z Piwnicą pod Baranami. (mag)

d2g1h3f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2g1h3f
Więcej tematów