Trwa ładowanie...
RMF FM

Zabójcy Polaków nie będą anonimowi. IPN opublikuje listę hitlerowców z Auschwitz

Instytut Pamięci Narodowej opublikuje pełną listę hitlerowców z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau - donosi RMF FM. To kilka tysięcy nazwisk, przede wszystkim funkcjonariuszy SS, którzy odpowiadają za śmierć ponad miliona ludzi.
Share
Brama obozu Auschwitz-Birkenau
Brama obozu Auschwitz-BirkenauŹródło: freeimages.com
d4743l2

Marek Lasota, szef krakowskiego oddziału IPN zapowiada, że lista zostanie udostępniona jeszcze w tym roku. - Moralnym obowiązkiem wobec ofiar, ale też wobec tych, którzy ocaleli z zagłady, przeżyli Auschwitz, jest upublicznienie nazwisk tych, którzy byli ich oprawcami. Listy katów - powiedział stacji Lasota.

Przypomina, że co prawda osądzono i skazano komendanta obozu Auschwitz oraz funkcjonariuszy wyższego szczebla, ale załoga obozu liczyła kilka tysięcy osób. - Ze względu na pewną delikatność tej materii nie można się tutaj ograniczyć tylko do wrzucenia nazwisk. Tu trzeba podać znacznie bardziej precyzyjne dane - zastrzega szef IPN w Krakowie w rozmowie z reporterem RMF FM.

27 stycznia minie 70. rocznica wyzwolenia obozu. Na obchody przyjedzie 39 delegacji zagranicznych, w tym 11 prezydentów. Zabraknie prezydenta Rosji Władimira Putina, a Kreml reprezentował będzie szef jego administracji Siergiej Iwanow.

d4743l2

Obóz w Auschwitz Niemcy założyli w 1940 roku, aby na początku więzić tam Polaków. Później stał się największym miejscem zagłady Żydów z całej Europy.

Zobacz również: Niemcy wywieźli 130 tys. więźniów z Auschwitz, aby nie zostali wyzwoleni

d4743l2

Podziel się opinią

Share
d4743l2
d4743l2
Więcej tematów