Trwa ładowanie...

Zabójca z IKEI skazany na dożywocie

36-letni uchodźca z Erytrei, Abraham Ukbagabir, który trzy miesiące temu zaatakował nożem i zabił dwoje klientów meblowego hipermarketu w mieście Västerås w środkowej Szwecji, został skazany na dożywocie.

Share
Zabójca z IKEI skazany na dożywocie
Źródło: AFP, Fot: PETER KRUGER / TT NEWS AGENCY
d1w005z

W Szwecji wyrok dożywocia nie oznacza, że skazany spędzi resztę życia w więzieniu. Ale kiedy Abraham Ukbagabir kiedyś wyjdzie wreszcie na wolność, zostanie natychmiast odesłany do ojczystej Erytrei.

Prokurator Eva Morén jest zadowolona z decyzji sądu. Jak mówiła po jej ogłoszeniu, wyrok zgadza się w pełni z tym, o co wnosiła.

d1w005z

Adwokat skazanego, Per-Ingvar Ekblad jest natomiast zawiedziony. Uważa wyrok za zbyt surowy. Co prawda biegli ocenili, że Erytrejczyk nie jest chory psychiczne, jednak zdaniem adwokata ma cechy osobowości nieprawidłowej, co sędziowie powinni byli uwzględnić. Mecenas Ekblad zapowiedział już, że będzie przekonywał swojego klienta do tego, by odwołał się od wyroku do sądu najwyższego.

Abraham Ukbagabir mieszkał w Szwecji w ośrodku dla imigrantów. 10 sierpnia, na kilka godzin przed zabójstwem, był w Urzędzie do spraw Migracji, gdzie dowiedział się, że jego wniosek o azyl został odrzucony. Mężczyzna miał zostać odesłany do Włoch, gdzie wcześniej przyznano mu pozwolenie na pobyt czasowy.

Rozżalony Erytrejczyk poszedł do miejscowego sklepu Ikei i chwycił dwa noże z działu z akcesoriami kuchennymi. To właśnie nimi ugodził 55-letnią kobietę i jej 27-letniego syna. Oboje zginęli na miejscu. Potem napastnik sam dźgnął się nożem w brzuch.

- Kiedy odrzucono mój wniosek, odczułem to jako głęboką niesprawiedliwość. Wszyscy inni mogą zostać w Szwecji, tylko ja nie. Dokonany przeze mnie atak był spowodowany chęcią odzyskania spokoju - tłumaczył Erytrejczyk przed sądem. Na pytanie prokuratora, jak można odzyskać spokój dźgając nożem dwie osoby, odpowiedział, że próbował w ten sposób "uwolnić myśli, które miał w głowie".

Badanie wykonane wkrótce po zabójstwie wykazało, że w organizmie 36-latka były śladowe ilości amfetaminy. On sam zaprzeczył, by zażywał narkotyk.

d1w005z

Podziel się opinią

Share
d1w005z
d1w005z
Więcej tematów