Zablokują akcyzę na olej opałowy?
Sejmowa komisja finansów publicznych przesłała marszałkowi projekt ustawy blokującej podwyżkę akcyzy na olej opałowy i płynny gaz do ogrzewania mieszkań. Komisja przyjęła jednogłośnie taki projekt nowelizacji ustawy o akcyzie na te paliwa.
Jej autorami jest czwórka posłów: - dwoje z SLD: Anita Błochowiak i Wiesław Ciesielski i dwoje z opozycji: Krystyna Skowrońska z PO i niezrzeszony Marek Zagórski.
Projekt ustawy, który przyjęła komisja zakłada, że maksymalna stawka akcyzy na olej opałowy i gaz płynny do ogrzewania mieszkań nie może być większa od obowiązującej obecnie.
Według szacunków Polskiej Izby Paliw płynnych, minimalny koszt podwyżki akcyzy na te paliwa dla gospodarstw domowych wyniósłby półtora tysiąca złotych rocznie.
Ustawa miałaby wejść w życie 15 czerwca, czyli tego dnia, kiedy minister finansów chce podwyższyć akcyzę na oba paliwa. Wiceminister finansów Jarosław Neneman zapowiada, że rząd z podwyżki się nie wycofa, bo jest to walka z nadużyciami na rynku paliw i z mafią paliwową. Przypomniał, że przygotowano pakiet działań osłonowych, skierowanych głównie do osób w najtrudniejszym położeniu. Ale być może Sejm postawi na mafię - powiedział Jarosław Neneman.
Przewodniczący sejmowej komisji finansów Mirosław Czerniawski mówi, że rząd może walczyć z mafią paliwową, ale nie kosztem obywateli. Jego zdaniem, są ku temu inne środki.
Marszałek Włodzimierz Cimoszewicz nie wykluczył, że jeszcze w piątek podda projekt pod obrady. Podkreślił, że zależy to od opinii ekspertów o ustawie i informacji, którą ma Sejmowi w tej sprawie przedstawić rząd.
Nie jest wykluczone, że Sejm nie zdąży z ustawą przed 15 czerwca, wtedy weszłaby ona w życie z datą wsteczną.