Za referendum i za konstytucją europejską
56% ankietowanych w lipcu przez CBOS zadeklarowało, że w ewentualnym referendum w sprawie unijnej konstytucji opowiedziałoby się za jej przyjęciem. Zamiar uczestniczenia w referendum zadeklarowało 64% badanych.
29.07.2004 13:15
22% głosowałoby przeciw konstytucji UE. Również 22% nie zadecydowało jeszcze, jak zagłosuje. 28% odpowiedziało, że nie weźmie udziału w referendum, a 8% nie ma zdania w tej sprawie.
O tym, że o przyjęciu traktatu konstytucyjnego UE powinno zadecydować referendum przekonanych jest 57% badanych, o 5 punktów procentowych więcej niż w roku ubiegłym. Zdaniem 22% Polaków (spadek o 7 punktów procentowych) kwestię tą powinien rozstrzygnąć parlament.
Ponad połowa Polaków krytycznie ocenia postawę polskiego rządu na czerwcowym szczycie w Brukseli, podczas którego ustalono tekst traktatu ustanawiającego konstytucję dla Europy.
58% badanych uznała, że rząd niewiele osiągnął, przedwcześnie rezygnując z możliwości uzyskania korzystniejszych dla Polski ustaleń. 16% badanych stwierdziło, że rząd osiągnął dużo, uzyskując możliwie najlepszy kompromis w sprawie konstytucji. 26% respondentów nie umiało jednoznacznie ocenić postawy rządu w Brukseli.
Ponad połowa Polaków (53%) obawia się, że przyjęcie unijnej konstytucji przyczyni się do podporządkowania słabszych państw silniejszym. Przeciwnego zdania jest 16% badanych.
43% Polaków uważa, że przyjęcie konstytucji przyczyni się do lepszego działania całej Unii Europejskiej. Pogląd przeciwny reprezentuje 25% respondentów. 32% nie ocenia jednoznacznie wpływu konstytucji na funkcjonowanie UE.
Według CBOS Polacy uważają zatem, że przyjęcie konstytucji usprawni działanie UE, ale odbędzie się to kosztem dominacji w tym ugrupowaniu najsilniejszych państw unijnych.
Na czerwcowym szczycie w Brukseli przedstawiciele 25 krajów członkowskich Unii uzgodnili tekst traktatu konstytucyjnego UE. Polska zrezygnowała z forsowania nicejskiego sposobu podejmowania decyzji w Radzie UE, zgadzając się na głosowanie metodą podwójnej większości. Decyzje mają zapadać, jeśli poprze je 55% państw Unii plus jedno, zamieszkanych przez 65% ludności. W konstytucji nie umieszczono - wbrew polskiemu stanowisku - odwołania do chrześcijańskich korzeni Europy.
Badanie przeprowadzono w dniach 9-12 lipca br. na liczącej 920 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.