Trwa ładowanie...
20-02-2010 04:55

Za pomocą myśli możesz sterować oświetleniem

Jedną z turystycznych atrakcji Vancouver podczas Olimpiady jest możliwość sterowania myślami, oświetleniem na wieży CN Tower w Toronto i przy wodospadzie Niagara.

Za pomocą myśli możesz sterować oświetleniemŹródło: Jupiterimages
d1072jb
d1072jb

Kanadyjska prasa opisuje wielkie zainteresowanie turystów stoiskiem firmy InteraXon w Vancouver. Można tam po podłączeniu elektrod do głowy - pomyśleć o CN Tower w Toronto (najwyższa na świecie wolno stojąca wieża telewizyjna - 553,33 m), wodospadzie Niagara lub o Parlament Hill w Ottawie. Rezultatem turystycznych skojarzeń są zmiany oświetlenia.

Dziennik "Metro" opisywał, że światłami sterują dwa typy fal mózgu: fale alfa (emitowane, gdy człowiek jest zrelaksowany) oraz fale beta (podczas koncentracji). Na widocznej z okien CN Tower (wieża zawsze jest wielobarwnie podświetlana) fale alfa mogą zmieniać oświetlenie w pobliżu platformy widokowej. Fale beta dają w efekcie zmiany oświetlenia w pionie i migotanie.

Dziennik podał, że zainteresowanie jest tak duże, że ludzie czekają po dwie godziny w kolejce. Firma InteraXon tak skonstruowała całe przedsięwzięcie, że biorący udział w komputerowej zabawie w Vancouver nie tylko sterują na odległość oświetleniem turystycznych atrakcji, lecz ponieważ dzieje się to w czasie rzeczywistym, mogą od razu oglądać efekt swoich myśli na monitorze.

Telewizja CBC cytowała jednego z szefów InteraXon Trevora Colemana, który wyjaśniał, że elektryczna aktywność mózgu może być odczytywana, więc "tak samo, jak dostrajamy się do radiowej stacji korzystając z anteny, możemy dostroić się do stacji mózg". Podkreślał też, że używana przez jego firmę technologia może posłużyć osobom niepełnosprawnym. W laboratoriach pracuje się nad "sterowanymi myślą" wózkami dla osób mających problemy z samodzielnym poruszaniem się.

Szefowie firmy z Toronto, to osoby z niesztampową przeszłością. W swojej pracy wykorzystują osiągnięcia cybernetyki i informatyki, ale zajmowali się m.in. neurologią i modą, muzyką i organizacją wydarzeń muzycznych, a także inżynierią komputerową i konstruowaniem instrumentów wydających dźwięki, gdy przepływa przez nie woda.

d1072jb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1072jb
Więcej tematów