Z niedzielnej kampanii wyborczej
Komitety wyborcze Lecha Wałęsy, Tadeusza Wileckiego i Piotra Ikonowicza nie wniosły opłat za udział w prawyborach w Nysie (woj. opolskie), które odbędą się 23 i 24 września. Nie wniesienie opłaty w wysokości 4 tys. oznacza, że nazwisko kandydata będzie na karcie do głosowania i będzie on mógł prowadzić agitację w Nysie, nie przysługuje mu jednak czas na prezentację na estradzie w rynku i w Nyskim Domu Kultury.
17.09.2000 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Kandydat na prezydenta Jarosław Kalinowski wzywał podczas niedzielnych spotkań z wyborcami w woj. świętokrzyskim do opowiedzenia się przeciwko liberalnej filozofii egoizmu społecznego. Jego zdaniem, ta filozofia wyraża się biernym stosunkiem państwa do problemów większości obywateli.
Jeśli zostanę prezydentem, pierwszą moją decyzją będzie zwołanie rady gabinetowej, w celu sformułowania z rządem narodowego programu rozwiązania problemu bezrobocia - zadeklarował Kalinowski. Kandydat przestrzegał również przed poparciem społecznego programu SLD i związanego z tą formacją kandydata na prezydenta.
Kandydujący w wyborach lider Koalicji dla Polski Dariusz Grabowski chce podczas kampanii wyborczej wypromować swoje ugrupowanie. Grabowski mówi, że na polskiej scenie politycznej jest intruzem, gdyż nie funkcjonuje w żadnym z układów. Uważa, że w Polsce funkcjonuje demokracja fasadowa. Aby to zmienić, należy - według niego - zwiększyć uprawnienia prezydenta, poprzez m.in. przyznanie mu prawa weta ustawy budżetowej.
Blok dla Polski apeluje do swych członków i sympatyków o poparcie w pierwszej turze wyborów prezydenckich Lecha Wałęsy, Mariana Krzaklewskiego, Jana Olszewskiego, Tadeusza Wileckiego i Jarosława Kalinowskiego.
W drugiej turze BdP deklaruje poparcie dla tego z pięciu wymienionych kandydatów, który zagwarantuje w sprawowaniu urzędu prezydenta przestrzeganie podstawowych dla naszego środowiska wartości narodowych, chrześcijańskich i demokratycznych.
Kandydat na prezydenta Andrzej Olechowski podczas niedzielnej wizyty w Miechowie (Małopolska) przekonywał mieszkańców miasta, że najważniejszym celem integracji europejskiej jest pogodzenie Europejczyków. Jako przykład tego, co Unia Europejska potrafi zrobić dla pojednania narodów, podał stosunki francusko- niemieckie. My musimy mieć taką samą granicę z Niemcami, jak mają dzisiaj Francuzi. Jeśli nie będziemy mieli takiej granicy, kiedyś - nie mówię, że teraz, nie mówię, że jutro - Polacy znów będą ginąć za niepodległość - przekonywał.
Nawiązując do rocznicy napaści ZSRR na Polskę 17 września 1939 r., kandydat na prezydenta, Jan Łopuszański, powiedział w niedzielę w Rzeszowie, że obrona niepodległości Polski to m.in.obrona jej majątku przed obcym kapitałem. Według Łopuszańskiego wejście Polski do Unii Europejskiej doprowadzi nasz kraj do poddaństwa.
W Częstochowie Marian Krzaklewski zapowiedział powrót do idei uwłaszczenia obywateli. Skrytykował też prezydenta Kwaśniewskiego za zawetowanie ustawy.
Pretendujący do fotela prezydenckiego Andrzej Lepper i Tadeusz Wilecki uczestniczyli w Tychach w uroczystości poświęcenia sztandaru komisji zakładowej związku zawodowego „Sierpień 80” w spółce Fiat Auto Poland. Wilecki opowiedział się za silną władzą prezydenta. Skrytykował związki za działalność polityczną i brak działań na rzecz interesów pracowniczych.
Lider „Samoobrony” wezwał wszystkich rządzących w Polsce po 1989 r. do rozliczenia się z przeprowadzonej prywatyzacji. Po raz kolejny Lepper zapowiedział blokady rafinerii.(kaw)