Trwa ładowanie...

"Z" jak swastyka. Kolejne napisy na pomniku na poznańskiej Cytadeli

Na obelisku upamiętniającym żołnierzy Armii Czerwonej na poznańskiej Cytadeli znów pojawiły się napisy. Tym razem ktoś namalował literę "Z" i swastykę.

Share
"Z" jak swastyka. Kolejne napisy na pomniku na poznańskiej Cytadeli "Z" jak swastyka. Kolejne napisy na pomniku na poznańskiej Cytadeli Źródło: Wikimedia Commons, fot: Jan M.
dm0s3vt

Cmentarz żołnierzy radzieckich usytuowany na poznańskiej Cytadeli zajmuje ok. 2 ha. Nad założoną w 1945 r. nekropolią góruje mierzący ponad 20 m wysokości obelisk z pięcioramienną gwiazdą na ścianie frontowej. Pomnik ten już wielokrotnie był dewastowany, domagano się jego zburzenia.

W poniedziałek na obelisku nieznana osoba namalował czerwoną farbą literę "Z" – symbol używany przez rosyjskich żołnierzy, którzy najechali na Ukrainę - a przy nim znak równości i swastykę. Poniżej napisano "9 maj", co nawiązuje do obchodzonego w Rosji dnia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.

dm0s3vt

Rzecznik wielkopolskiej policji mł. insp. Andrzej Borowiak powiedział PAP, że policjanci mają informacje o tym zdarzeniu. Dodał, że sprawca będzie poszukiwany.

To już kolejny podobny incydent od czasu inwazji Rosji na Ukrainę.

Szubienica dla Putina

W połowie marca na obelisku upamiętniającym żołnierzy Armii Czerwonej poległych w walkach o Poznań w 1945 r. nieznana osoba umieściła folię w ukraińskich barwach i tablice z napisami m.in.: "Bóg Honor Ojczyzna", "Chwała Ukrainie Chwała Polsce 24.02.2022 r.". Na tablicy w języku rosyjskim pojawił się antyrosyjski napis.

dm0s3vt

Wcześniej na obelisku namalowana została szubienica z napisem: Putin, a gwiazda symbolizująca Armię Radziecką została oblana czerwoną farbą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dm0s3vt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dm0s3vt
dm0s3vt
Więcej tematów