PolskaXXI wiek wchodzi do komunikacji miejskiej na Śląsku

XXI wiek wchodzi do komunikacji miejskiej na Śląsku

Internet, wirtualne biura obsługi klienta i biletomat w telefonie komórkowym – to kilka z udogodnień, które w ostatnim czasie spółki wprowadziły do komunikacji miejskiej na Śląsku. Sprawdzamy gdzie i jak technologia poprawiła życie mieszkańców.

XXI wiek wchodzi do komunikacji miejskiej na Śląsku
Źródło zdjęć: © KZK GOP
Robert Kulig

Jednym z liderów wprowadzania zmian i udogodnień jest MZK w Tychach. Jako jeden z pierwszych przewoźników miejskich w Polsce wprowadził bezprzewodowy Internet do pojazdów, prowadzi również elektroniczną sprzedaż biletów.

- MZK w Tychach jest siódmym organizatorem w Polsce i jednocześnie pierwszym w województwie śląskim, w którym pasażerowie będą mogli kupować imienne bilety okresowe komunikacji miejskiej przy użyciu własnego telefonu komórkowego. Każdy pasażer posiadający telefon komórkowy z zainstalowaną aplikacją SKYCASH, może zakupić dowolny bilet jednorazowy, wieloprzejazdowy oraz co najważniejsze imienny bilet okresowy (miesięczny i kwartalny) przez 24 godziny na dobę, w dowolnym miejscu sieci komunikacyjnej MZK Tychy – dowiadujemy się od MZK Tychy.

Kolejną nowością jest możliwość zapłaty za zakupiony bilet kartą płatniczą, dzięki czemu płatności za bilety będą realizowane bezpośrednio z konta bankowego pasażera.

U największego regionalnego przewoźnika – KZK GOP - można kupować jednorazowe bilety przez telefon komórkowy.

- By móc skorzystać z tej usługi, wystarczy posiadać telefon komórkowy, który wyposażony jest w dostęp do Internetu poprzez GPRS (płatny pakietowy przesył danych w zależności od operatora i posiadanej taryfy) lub WI-FI (darmowy dostęp); aparat musi obsługiwać programy Java lub być wyposażony w system Android, iOS lub Windows Phone – informuje przewoźnik.

Natomiast jaworznickie PKM wprowadziło możliwość zdalnego kupowania biletów okresowych.

- Są to bilety na określony czas od 7 do 90 dni. Wszystko odbywa się przez system stworzony przez nas na stronie internetowej. Należy podać adres e-mail oraz mieć Jaworznicką Kartę Miejską. Przez konto można sprawdzać stan oraz kupować bilety. Ważne, żeby pamiętać, że przelewy realizują się w innym czasie, więc i aktywacja może następować w innych odstępach czasu – mówi Wirtualnej Polsce Tomasz Wilgos, rzecznik prasowy JK.

W prawie połowie pojazdów komunikacji miejskich można liczyć na bezpłatne WIFI,a zarządcy miejskich spółek zapowiadają kolejne zmiany, by poprawić komfort podróżującym.

Robert Kulig, Wirtualna Polska

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)