Trwa ładowanie...
dcd35id
30-06-2007 09:25

XVI sesja Zgromadzenia Sejmów polskiego i litewskiego

Rozpoczęła się XVI sesja Zgromadzenia
Poselskiego Sejmu RP i Sejmu Republiki Litewskiej. Otwierając
spotkanie marszałek Sejmu Ludwik Dorn podkreślił, że intensywność
kontaktów polsko-litewskich jest imponująca.

dcd35id
dcd35id

Sesja odbywa się pod hasłem "Dziesięciolecie Zgromadzenia - osiągnięcia i zamierzenia". Stronę polską reprezentują m.in. marszałek Dorn, wicemarszałek Jarosław Kalinowski, szefowa dyplomacji Anna Fotyga. Z Litwy jest wiceprzewodniczący Sejmasu Ceslovas Jursenas, europoseł, b. marszałek Sejmasu Vytautas Landsbergis i kilkudziesięciu parlamentarzystów, ma być również minister spraw zagranicznych Petras Vaitiekunas.

Jak zaznaczył Dorn, celem współpracy polsko-litewskiej powinno być włączenie Ukrainy w procesy integracyjne. Jak dodał, ma nadzieję, że spotkania parlamentarzystów pomogą w rozwiązywaniu problemów Polaków mieszkających na Litwie. W tym kontekście wymienił pisownię nazwisk polskich i zwrot ziem.

Fotyga: nie ma bliżej współpracujących krajów w UE niż Polska i Litwa

Nie ma bliżej współpracujących krajów w UE niż Polska i Litwa - oceniła szefowa polskiej dyplomacji Anna Fotyga, podczas spotkania posłów.

Minister spraw zagranicznych zaznaczyła, że możemy się cieszyć z relacji polsko-litewskich w globalizującym się świecie, w UE i NATO. Fotyga podkreśliła wagę współpracy w polityce energetycznej. W tym kontekście zaznaczyła, że wielkim przełomem stała się współpraca polsko-litewsko w Możejkach.

dcd35id

Do najtrudniejszych spraw w relacjach dwustronnych zaliczyła kwestie mniejszości narodowych. Wyraziła jednocześnie satysfakcję z tego, co udało się w tych sprawach osiągnąć. Podkreśliła, że bez współpracy Zgromadzenia nie byłoby to możliwe.

Szefowa resoru spraw zagranicznych powiedziała, że liczy na to, że posłowie litewscy poprą inicjatywę swojego rządu w sprawie pisowni polskich nazwisk. Ta kwestia jest od lat jednym z najbardziej drażliwych problemów w stosunkach polsko-litewskich. Rząd litewski zaaprobował na początku czerwca projekt ustawy, który m.in. zezwala, by nazwiska mieszkających na Litwie Polaków były pisane po polsku.

Fotyga podziękowała w swoim przemówieniu prezydentowi Litwy Valdasowi Adamusowi, za jego wkład w osiągnięcie konsensusu podczas niedawnego szczytu UE w Brukseli. Jak zaznaczyła, jego rola była nieoceniona.

Minister spraw zagranicznych zaznaczyła, że tak jak osiągnięto zbliżenie w relacjach parlamentarnych, tak jest teraz potrzebne zbliżenie społeczeństw Polski i Litwy.

Zgromadzenie ma przyjąć przesłanie do narodów Polski i Litwy, a także oświadczenia do Parlamentu Europejskiego i Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Spotkania posłów Polski i Litwy odbywają się od dziesięciu lat, przeważnie co pół roku, a z propozycją ich organizowania wyszedł ówczesny marszałek litewskiego Sejmu Vytautas Landsbergis.

dcd35id
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcd35id
Więcej tematów