Xinhua: sonda Chang'e-3 wylądowała na Księżycu

Chińska sonda Chang'e-3 wylądowała na Księżycu - powiadomiła państwowa agencja Xinhua. Jest to pierwsze miękkie lądowanie na Księżycu od prawie czterech dekad. Po kilkunastominutowej przerwie w łączności - relacjonuje chińska telewizja - do centrum sterowania lotów dotarła informacja o wylądowaniu sondy. Cały proces lądowania trwał 12 minut.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Antena w chińskim centrum kontroli w Kunming
Antena w chińskim centrum kontroli w Kunming (PAP/EPA)
WP

Sonda wyposażona jest w zdalnie sterowany pojazd księżycowy o nazwie "Jaspisowy królik". Ma on w niedzielę wieczorem rozpocząć na Księżycu prace, które potrwają co najmniej trzy miesiące. Poruszający się na sześciu kołach pojazd przystosowany jest do pokonywania trudnych przeszkód terenowych. Jego nazwa pochodzi z mitologii chińskiej, według której "jaspisowe króliki" żyją na powierzchni Srebrnego Globu i towarzyszą chińskiej bogini Księżyca Chang'e.

Cała misja, o nazwie Chang'e-3, to kolejny etap ambitnego programu kosmicznego Chin. Ma on na swym koncie dwa spektakularne sukcesy - misje sondy Chang'e-1 wystrzelonej w 2007 r. i sondy Chang'e-2 wystrzelonej w 2010, które umożliwiły dokonanie szczegółowych obserwacji Księżyca z orbity.

Polub WP Wiadomości
WP
WP