PolskaXIII Festiwal Mozartowski od 15 czerwca w Warszawie

XIII Festiwal Mozartowski od 15 czerwca w Warszawie

Ponad 40 spektakli i 20 koncertów wypełni tegoroczny Festiwal Mozartowski, który rozpocznie się 15 czerwca. Spektakle będą się odbywały w Warszawskiej Operze Kameralnej, koncerty - na Zamku Królewskim, w Kościele Seminaryjnym oraz w Łazienkach Królewskich. Impreza potrwa do 26 lipca.

Festiwal, którego program został przedstawiony na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie, rozpocznie się wystawieniem opery "Wesele Figara" w niedzielę 15 czerwca, zakończy - wystawieniem dzieła "Idomeneo, król Krety" w sobotę 26 lipca.

Warszawski festiwal to jedyna w świecie prezentacja wszystkich dzieł scenicznych Mozarta w oryginalnych wersjach językowych. W programie są niezmiennie m.in.: "Don Giovanni" (28 i 29 czerwca, 5, 6, 19 i 20 lipca), "Czarodziejski flet" (21 i 22 czerwca, 12, 13, 23 i 24 lipca), "Wesele Figara" (15, 16 i 25 czerwca, 7 i 25 lipca) i "Cosi fan tutte" (20 czerwca, 7 lipca).

Wystawiane są także m.in.: "La clemenza di Tito" ("Łaskawość Tytusa"), "La finta semplice" ("Rzekoma naiwna"), "Mitridate, Re di Ponto" ("Mitridates, Król Pontu"), "Ascanio in Alba" ("Askaniusz w Albie"), "Betulia liberata" ("Betulia wyzwolona"), "Il sogno di Scipione" ("Sen Scypiona"), "La finta giardiniera" ("Rzekoma ogrodniczka").

Obok spektakli operowych w trakcie festiwalu odbędą się koncerty, podczas których wykonane zostanie mozartowskie Requiem, Msza c- moll KV 427 oraz utwory symfoniczne i kameralne.

Festiwal - jak zwrócił uwagę przy okazji ubiegłorocznej edycji imprezy dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej, Stefan Sutkowski - służy nie tylko przedstawieniu wszystkich dzieł scenicznych Mozarta, ale także upamiętnia "fakt, że Warszawa, do której Wolfgang Amadeusz nigdy nie zawitał, była za jego życia i jest do dzisiaj ośrodkiem kultu jego wszechstronnej twórczości".

Dziewięć miesięcy po wiedeńskiej premierze w Warszawie wystawiono "Uprowadzenie z Seraju" w oryginalnej inscenizacji; dwa lata po premierze w Pradze do Warszawy przyjechał z "Don Giovannim" zespół Guardasoniego w prawie nie zmienionym od praskiej premiery składzie solistów.

Cenioną przez publiczność cechą Festiwalu Mozartowskiego w Operze Kameralnej jest przywiązanie do tradycji inscenizacyjnej: opery są stale pokazywane w interpretacjach scenicznych duetu reżysersko- scenograficznego Ryszard Peryt - Andrzej Sadowski. Zmieniają się jedynie obsady spektakli. Festiwal ma swoich stałych widzów - są i tacy, którzy w tym roku wybiorą się na festiwalowe spektakle po raz trzynasty.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)