XI Forum Ekonomiczne: o Internecie, bankach i giełdzie
(inf. własna)
Podczas czwartkowych seminariów tematycznych uczestnicy XI Forum Ekonomicznego zastanawiali się m.in. nad rozwojem sektora telekomunikacyjnego w Europie Środkowo-Wschodniej oraz rolą banków i giełd w finansowaniu procesów transformacji.
Marek Mroczkowski, prezes Zarządu Polkomtel SA oświadczył, że w przyszłym roku w Polsce będzie więcej użytkowników telefonów komórkowych niż stacjonarnych. Uczestnicy seminarium dyskutowali nad tempem oraz znaczeniem rozwoju usług telekomunikacyjnych w naszym regionie.
Vasilij Pietrov, dyrektor generalny "Kominkom-Czernoziemje" z Woroneża prezentował rozwój rynku telekomunikacyjnego w Rosji. _ Wirtualne firmy w naszym regionie nie potrafią zrobić takiego interesu, jaki udał się Amerykanom_ - twierdzi Vasilij Pietrov.
Internet w Rosji rozwija się głównie w dużych miastach - Moskwie i St. Petersburgu. Jednak rola Internetu w gospodarce krajów Federacji Rosyjskiej sprowadza się głównie do przekazywania informacji, szczególnie w kontekście B2B.
Uczestnicy seminarium, któremu przewodniczył Wiesław Rozłucki, prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA, dyskutowali nad znaczeniem sektora bankowego i giełdowego w finansowaniu procesów transformacji polityczno-gospodarczych.
Alicja Kornasiewicz, prezes zarządu CA IB Investment Bank stwierdziła, że gdyby w ciągu ostatnich 10 lat w Polsce lepiej rozwinął się rynek kapitałowy, nie mielibyśmy obecnie problemów z rozwojem gospodarczym kraju. _ Zwiększa się jednak rola giełdy w pozyskiwaniu finansowania przez firmy prywatne_ - stwierdziła Kornasiewicz.
Natomiast Aleksander Kirejew z Banku Ukrainy przedstawił problemy, z jakimi boryka się rynek finansowy na Ukrainie. Jako jeden z zasadniczych problemów naszego wschodniego sąsiada wskazał on politykę budżetową i brak koordynacji w działaniu służb podatkowych, celnych oraz finansowych.
Kirejew podkreślił, że Polska odgrywa znacząca rolę w rozwoju gospodarczym Ukrainy. W całym okresie niepodległości Ukrainy inwestycje z Polski wyniosły ponad 678 mln USD. Polacy najwięcej inwestują w przemysł przetwórczy - 58% całości inwestycji.
W seminarium bankowym wzięła udział m.in. Henryka Pieronkiewicz, prezes PKO BP, największego polskiego banku detalicznego.
Artur Niewrzędowski - WP
Zobacz także:
w forum-ekonomiczne.wp.pl: XI Forum Ekonomiczne w Krynicy