Trwa ładowanie...

Wzywają Komorowskiego, by uhonorował bohatera

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zwróciło się do prezydenta-elekta Bronisława Komorowskiego, by po zaprzysiężeniu na urząd uhonorował pośmiertnie pułkownika Ryszarda Kuklińskiego Orderem Orła Białego oraz awansem generalskim.

Wzywają Komorowskiego, by uhonorował bohateraŹródło: WP.PL
diqsnwp
diqsnwp

- Od sześciu lat zabiegamy o właściwe uhonorowanie jednego z największych bohaterów najnowszej historii Polski. Pułkownik Kukliński zawsze kierował się racją stanu niepodległej Rzeczypospolitej, a takie postawy należy nagradzać i stawiać za wzór - powiedział rzecznik POKiN Jerzy Bukowski.

Zdaniem działaczy POKiN decyzja nowego prezydenta, a zarazem zwierzchnika Sił Zbrojnych miałaby symboliczne znaczenie, zwłaszcza, gdyby została ogłoszona 15 Sierpnia - w Dniu Święta Żołnierza.

- Tym bardziej, że ocena działalności Kuklińskiego wciąż dzieli Polaków. Dlatego tak ważne jest, aby nowy prezydent wykonał gest, dobitnie świadczący o tym, do jakich tradycji chce nawiązywać w trakcie swego urzędowania - dodał Bukowski.

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych od chwili śmierci Ryszarda Kuklińskiego zabiega o awansowanie go do stopnia generała brygady i uhonorowanie Orderem Orła Białego. Bezskutecznie zwracało się wcześniej w tej sprawie z podobnymi apelami do prezydentów Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Kaczyńskiego.

diqsnwp

Pułkownik Ryszard Kukliński - oficer, który w 1981 r. uprzedził Amerykanów o zamiarze wprowadzenia przez ówczesne władze stanu wojennego w Polsce i przekazał im plany tej operacji oraz inne tajemnice Układu Warszawskiego - zmarł 11 lutego 2004 r. w Tampie na Florydzie. Miał 74 lata. Jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

W skład POKiN wchodzą 22 organizacje kombatanckie i niepodległościowe z kraju i zagranicy, w tym m.in. Światowy Związek Żołnierzy AK, Stowarzyszenie "Szare Szeregi" Armii Krajowej, Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość "WiN", Stowarzyszenie Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

diqsnwp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
diqsnwp
Więcej tematów