Trwa ładowanie...
d3f66ny
rocznica
09-05-2005 08:00

"Wyzwolenie" według Putina

Rosyjski prezydent musi zaciągać się fajką
Józefa Stalina. Jak inaczej można wytłumaczyć to, że Putin zagrzmi
w poniedziałek w Moskwie mówiąc, że radzieckie wojska "wyzwoliły"
Wschodnią Europę pod koniec II wojny światowej - napisał w gazecie
"am New York" Alex Storożyński, laureat nagrody Pulitzera.

d3f66ny
d3f66ny

"Wyzwoliły?" - pyta w poniedziałkowym komentarzu redakcyjnym Storożyński, redaktor naczelny "am New York".

d3f66ny

"Po wojnie Związek Radziecki zaanektował 70 tysięcy km kwadratowych terytorium Polski, co odpowiada połowie powierzchni stanu Nowy Jork. To jest wyzwolenie?" - czytamy w nowojorskiej gazecie.

"Gospodarstwo, restauracja i budynki, których właścicielami byli moi dziadkowie w Równem w Polsce zostały skonfiskowane przez Armię Czerwoną. Mój dziadek był zesłany na Syberię. Oni już nie żyją, ale pozwól mi panie Putin, że w ich imieniu podziękuję Panu, że wyzwolił ich Pan z ich własności" - napisał Alex Storożyński.

"Armia Czerwona Stalina opuściła żelazną kurtynę na ponad połowę Europy i rozpoczęła zimną wojnę, która trwała przez dziesięciolecia".

Storożyński przypomina, że Putin określił rozpad Związku Radzieckiego jako "największą katastrofę XX wieku", a w rosyjskich miastach na nowo stawia się pomniki Stalina. Na cześć 60. rocznicy pokonania nazistowskich Niemiec w Moskwie ustawiono billboardy ze Stalinem. Ironią jest fakt - zauważa Storożyński - że Stalin wymordował więcej ludzi niż Hitler.

d3f66ny

"Stalin kiedyś powiedział, że komunizm w Polsce jest jak siodło na krowie. Jak długo dyktatorzy typu Stalin i Putin będą liderami demokracji w Rosji, tak długo będzie to wyglądało jak dosiadanie gołębia przez dżokeja" - konkluduje Storożyński.

"am New York" - popularna gazeta poranna w metropolii nowojorskiej według badań Scarborough Research, dociera codziennie do pół miliona nowojorczyków. Większość z nich to tzw. "białe kołnierzyki", czyli menedżerowie, urzędnicy i biznesmeni.

Alex Storożyński otrzymał prestiżową amerykańską nagrodę Pulitzera w 1999 roku w kategorii komentarzy redakcyjnych.

Paweł Maciąg

d3f66ny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f66ny
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj