Wyższe składki ubezpieczeniowe dla Polaków?
Rosną obawy, że polscy kierowcy będą musieli płacić wyższe składki ubezpieczeniowe po tym jak raporty doniosły, że polscy kierowcy po raz trzeci z rzędu znaleźli się na pierwszym miejscu listy obcokrajowców, którzy uczestniczyli w wypadkach drogowych w Wielkiej Brytanii - podaje Radio ORŁA z Londynu.
Polacy uczestniczyli w 3436 wypadkach na brytyjskich drogach w 2008 roku, to prawie jedna piąta stłuczek spowodowanych przez obcokrajowców – informuje raport brytyjskiego biura ubezpieczeń komunikacyjnych (MIB). Na drugim miejscu znaleźli się Niemcy, którzy uczestniczyli w 2286 wypadkach drogowych. Holendrzy i Francuzi zajęli odpowiednio trzecie i czwarte miejsce, poinformowało MIB, które prowadzi kampanię na rzecz bezpieczniejszej jazdy.
Po raz pierwszy kierowcy z Litwy również znaleźli się w pierwszej dziesiątce, powodując 716 wypadków w zeszłym roku. Wypadki dotyczą kolizji z zagranicznymi samochodami osobowymi, autokarami i ciężarówkami.
Istnieją obawy, że składki ubezpieczeniowe mogą wzrosnąć dla niektórych narodowości, na przykład dla Polaków, z tego samego powodu z jakiego ubezpieczyciele dyskryminują młodszych kierowców, którzy mają mniej doświadczenia i są bardziej narażeni na udział w wypadkach drogowych.
- Jest bardzo dużo czynników, które mogą mieć wpływ na polisę ubezpieczeniową kierowcy. Wiek, płeć, zawód, wcześniejsze wykroczenia drogowe, typ pojazdu i wydaje mi się, że również narodowość - powiedział przedstawiciel MIB dla Radia ORŁA fm. ROSPA, grupa ekspertów zajmujących się zapobieganiem wypadków drogowych, przekonuje pracodawców, aby byli bardziej uważni w szkoleniu kierowców samochodów dostawczych, szczególnie jeśli ci pochodzą zza granicy.
Brytyjskie dane rządowe pokazują, że średnio co tydzień ginie jedna osoba na brytyjskich drogach w wyniku wypadku z udziałem zagranicznego pojazdu. W kwietniu, 24-letni polski kierowca Mariusz Adamski jadąc pod prąd na autostradzie M1 próbował zmienić kierunek jazdy i spowodował tragiczny wypadek w okolicach lotniska Luton. Zarówno on, jak i cztery inne osoby zginęły w czołowym zderzeniu.
Obcokrajowcy mieszkający w Wielkiej Brytanii są według prawa zobowiązani przerejestrować swoje pojazdy po sześciu miesiącach i przystosować je do jazdy po lewej stronie, jednak wielu z nich nie przestrzega tych przepisów.
Ubezpieczyciele zanotowali 47-procentowy wzrost roszczeń z udziałem zagranicznych pojazdów na brytyjskich drogach w okresie pięciu lat pomiędzy 2001-2006. Polska oraz siedem innych wschodnioeuropejskich państw wstąpiła do Unii Europejskiej w 2004 roku.
Przedstawiciele Stowarzyszenia Brytyjskich Ubezpieczycieli, które ustala wytyczne dla brytyjskich firm ubezpieczeniowych, nie byli do dyspozycji aby udzielić komentarza w momencie publikacji.
Ewelina Ścibisz