Wyższa Szkoła Morska w Szczecinie stała się Akademią
Od soboty Wyższa Szkoła Morska w Szczecinie
oficjalnie nosi nazwę Akademii Morskiej. Na uczelni odbyły się
uroczystości nadania nowej nazwy. Na jej murach zawisły tablice
z nową nazwą.
W pierwszych dniach stycznia tego roku Sejm uchwalił ustawę, która zmieniła nazwę WSM. W uzasadnieniu do ustawy podkreślono, że "postęp, jaki dokonał się w minionych latach w dziedzinie dydaktyki, w zabezpieczeniu bazy dydaktyczno-lokalowej, w rozwoju kadry, badań naukowych i rozwoju współpracy międzynarodowej, bardzo dobra opinia w Europie i świecie o uczelni jako ośrodku kształcenia marynarzy i kadr dla gospodarki morskiej, uzasadnia zmianę nazwy na Akademię Morską". "
29 stycznia ustawa została przyjęta przez Senat, a 18 lutego podpisał ją prezydent.
Szczecińska Wyższa Szkoła Morska rozpoczęła działalność w 1969 roku. Uczelnia kontynuowała tradycje istniejących od 1947 roku w Szczecinie szkół morskich. Przez lata istnienia jej mury opuściło ponad 8 tys. absolwentów.
Akademia Morska kształci ponad 2200 studentów w systemie dziennym i zaocznym na trzech wydziałach: nawigacyjnym, mechanicznym i inżynieryjno-ekonomicznym transportu.
AM w Szczecinie jest jedyną uczelnią w kraju, która prowadzi specjalności: połowy morskie, inżynierię ruchu morskiego, diagnostykę i remonty maszyn i urządzeń okrętowych, eksploatację portów i floty morskiej, eksploatację portów i floty śródlądowej. W roku akademickim 1999/2000 rozpoczęła działalność nowa specjalność - pomiary hydrograficzne i oznakowanie nawigacyjne.
Dyplom uczelni umożliwia pracę jej absolwentom pod każdą szerokością geograficzną.