Trwa ładowanie...

Wywiesiłeś brudną flagę? Możesz się spodziewać wizyty straży miejskiej

2 maja to państwowy Dzień Flagi RP. Dziś wielu z nas wywiesza barwy narodowe przed swoimi domami. Należy jednak pamiętać o zasadach, które się z tym wiążą. – Jeżeli flaga jest brudna lub pognieciona interweniujemy – mówi Wirtualnej Polsce Jolanta Borysewicz ze Straży Miejskiej.

Wywiesiłeś brudną flagę? Możesz się spodziewać wizyty straży miejskiejŹródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
dk9s8jj
dk9s8jj

Przede wszystkim, flaga musi być czysta i niepostrzępiona, a jej kolory nie mogą być wyblakłe. Nie eksponuje się flagi w dni deszczowe, w czasie zamieci śnieżnej i przy wyjątkowo silnym wietrze. Flaga nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody. Na fladze nie umieszcza się również żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków.

Fakt, że o flagę należy dbać, nie wynika jedynie z poczucia estetyki, ale z polskich przepisów prawa, w tym ustawy o godle, barwach i hymnie RP. Obostrzeń w tym względzie jest znacznie więcej. "Na otwartym powietrzu flaga jest eksponowana od świtu do zmroku. Jeśli ma pozostać na maszcie dłużej, musi być dobrze oświetlona" - wyraźnie wskazuje ustawa.

Na balkonie, czy na drzewcu? Gdzie powinno się przymocować flagę?

Najbardziej godnym sposobem eksponowania flagi jest eksponowanie jej na maszcie pionowym lub skośnym. Nie jest to jednak jedyny sposób. Dopuszczalne możliwości to m.in.:

- wywieszenie z okna lub balkonu na drążku prostopadłym do ściany budynku
- zawieszenie pionowo na linie umieszczonej nad ulicą między dwoma budynkami
- zatknięcie na drążku w skośnym uchwycie przymocowanym do ściany budynku, latarni ulicznej lub pojazdu komunikacji miejskiej
- umieszczenie na pręcie umocowanym do prawego błotnika samochodu (chorągiewka samochodowa)
- umieszczenie na drzewcu na specjalnej podstawie w sali lub gabinecie, a także na podium po prawej stronie mównicy
- umieszczenie na pręcie z podstawką i ustawienie na stole (flaga stolikowa)
- umocowanie górnego skraju do poziomej listwy w krytych obiektach sportowych

WP.PL
Źródło: WP.PL
dk9s8jj

Dzieci tłumaczą, "jak czcić barwy narodowe"

Pamiętajmy, że jako osoby prywatne nie powinniśmy używać flag z herbem. Przysługują one polskim przedstawicielstwom dyplomatycznym za granicą oraz polskim statkom i okrętom. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że na fladze narodowej nie powinno się także umieszczać żadnych napisów.

Chociaż zasad dotyczących obchodzenia się z barwami narodowymi jest wiele, większość z nich jest jednak dość logiczna i wynika po prostu z szacunku. W ramach kampanii społecznej pod hasłem "Biało-Czerwona, czyli jak czcić barwy narodowe" tłumaczą to nawet dzieci.

W 30-sekundowym spocie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreślają, że: "Polska flaga jest najważniejsza".

Nawet 5 tys. zł grzywny za znieważenie flagi

Wywieszenie brudnej lub postrzępionej flagi może więc wiązać się jedynie z reprymendą ze strony służb porządkowych. Czym innym jest jednak lekceważenie (art. 49 kodeksu wykroczeń) lub znieważanie, zniszczenie, uszkodzenie lub usuwanie symboli państwowych (art. 137 kodeksu karnego). - Wówczas interweniuje już policja, która ma prawo wyciągnięcia konsekwencji - mówi WP Jolanta Borysewicz ze Straży Miejskiej.

dk9s8jj

W tym przypadku jako znieważenie symboli państwowych można potraktować np. spalenie flagi, splunięcie na nią, zabrudzenie lub jej podeptanie mające charakter publiczny. Za taki czyn może nam grozić areszt lub kara grzywny od 20 zł do 5 tys. zł.

dk9s8jj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dk9s8jj
Więcej tematów