Wyświetlacze w komórkach - wreszcie czytelne w słońcu?
Posiadacze telefonów komórkowych czy smartfonów od wielu lat narzekają, że wyświetlacze monochromatyczne dużo lepiej sprawdzają się w pełnym słońcu niż kolorowe. Wynalazek firmy Boe Hydis ma szansę to zmienić.
Stworzone przez firmę wyświetlacze TFT LCD dają czytelny obraz nawet w pełnym słońcu, a przy okazji mogą być stosowane w pomieszczeniach. Tymczasem powstające obecnie matryce LCD zaraz na samym początku etapu produkcji muszą być dedykowane do konkretnych zastosowań: albo do pracy w pomieszczeniach ( monitory, komórki, laptopy ), albo do zastosowań zewnętrznych ( większa jasność kosztem gorszego obrazu ).
Nowe wyświetlacze stworzono z wykorzystaniem amorficznego krzemu ( a-Si ). Ekranik o przekątnej 2 cali oferuje kontrast 700:1, reprodukcję kolorów na poziomie 67 procent, kąt widzenia równy 180 stopniom i jasność równą 260 kandelom na metr kwadratowy. W górnym, bliższym użytkownikowi polaryzatorze pojawiła się dodatkowa warstwa antyodblaskowa.
Przedstawiciele Boe Hydis twierdzą, że większa czytelność nie jest jedyną zaletą nowych wyświetlaczy. Również pobór energii jest o 30 procent niższy niż w przypadku klasycznych matryc wykorzystujących skręcone nematyki.