Występ teatru z USA współpracującego z teatrem w Legnicy
W Legnicy z szekspirowską sztuką "Ryszard II"
wystąpił teatr z USA, który swoje przedstawienie pokazał
w innej niż tradycyjna przestrzeni, bowiem nie na scenie, ale w
kościele oraz w sąsiadującej z nim świetlicy należącej do parafii.
Amerykański teatr współpracuje z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, który słynie właśnie z tego, że na swoje widowiska adaptuje niezwykłe przestrzenie miasta. Legnicki teatr także wystawiał sztuki w świątyniach, a także w zrujnowanych budynkach, czy w zabytkowych halach dawnych fabryk.
Tym razem legnicka publiczność w kościele na osiedlu Piekary, obejrzała sztukę "Ryszard II" wg Williama Szekspira, w wykonaniu Lit Moon Theatre Company z Santa Barbara w Kalifornii. Sztuka rozgrywała się w dwóch różnych sceneriach (kościoła oraz sali parafialnej), które odróżniały także kostiumy przygotowane przez dwoje różnych artystów.
Wizyta i gościnne występy artystów z USA w Legnicy nie są przypadkowe, bowiem właśnie z tym teatrem współpracujemy i wkrótce wystąpimy na organizowanym przez niego festiwalu w Santa Barbara - wyjaśniła rzecznik legnickiego teatru Mariola Borowiec.
Nasz teatr jest uważany w Ameryce za awangardowy, podczas, gdy tutaj w Europie jako taki nie byłby traktowany - powiedział dyrektor artystyczny Lit Moon Theatre Company John Blondell. Przyznał, że jest poruszony m.in. szekspirowskimi sztukami w wykonaniu legnickiej sceny.
Najnowszą z nich - "Otello" - Teatr im. Modrzejewskiej przygotował w zrujnowanym budynku byłego domu kultury. To właśnie ta sztuka zostanie pokazana podczas jesiennego tournee po Stanach Zjednoczonych.
Inscenizacja "Otella" miała premierę na X Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku, gdzie jej reżyser Jacek Głomb, został nagrodzony za najlepszą reżyserię. Natomiast wykreowana przez Ewę Galusińską postać Desdemony, została uznana za najlepszą rolę kobietą.
"Otello" to już piąta produkcja legnickiej sceny oparta na tekstach Szekspira, a dwie z dotychczasowych zostały uznane za najlepsze przedstawienia szekspirowskie w kraju.
Premiera była przygotowywana z myślą o wyjeździe do USA i występie na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Światło Księżyca" w Santa Barbara.
Legnicki teatr słynie z grania spektakli w różnych przestrzeniach miasta: "Koriolana" grano w pruskich koszarach, a "Portową opowieść" według sztuk Szekspira w nieczynnej hali fabrycznej. Były też sztuki grane w zrujnowanym kinie, w dyskotece czy pawilonie handlowym.